Exploring parental environmentally significant behaviors performed individually and with children
Ebeveynlerin bireysel olarak ve çocukları ile birlikte gerçekleştirdikleri çevre dostu davranışların araştırılması
- Tez No: 830841
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı, ebeveynlerin özel ve kamusal alanda çevreci davranışlara ilişkin tanımlarını, bireysel olarak ve çocukları ile gerçekleştirdikleri özel ve kamusal alan çevreci davranışları, bu davranışları çocuklarıyla birlikte gerçekleştirmelerinin karşısındaki engelleri ve bildirilen tanımlar, davranışlar ve engeller açısından anneler ve babalar arasındaki potansiyel farklılıkları araştırmaktır. Araştırma yöntemi olarak fenomenolojik yaklaşımdan faydalanılmıştır. Veriler, üç ila altı yaş arasında, anaokuluna kayıtlı en az bir çocuğu olan 13 anne ve 10 babadan yarı yapılandırılmış görüşme protokolü aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların çoğunun, özel ve kamusal alanda çevreci davranışların tanımları hakkında doğru, ancak sınırlı bilgiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ebeveynlerin bildirdiği davranışlar mevcut alan yazınıyla uyumludur fakat çevreye duyarlı tüketim, kamusal alanda aktivist olmayan davranışlar ve çevresel aktivizm konularında düşük katılım sergilemektedirler. Kaynak koruma davranışları, bireysel olarak veya çocuklarla birlikte en yaygın şekilde uygulanırken, çevresel aktivizm en az sıklıkta görülen davranış olmuştur. Hem anneler hem de babalar, özel ve kamusal alanda çevreci davranışların her kategorisini çocuklarıyla birlikte gerçekleştirmektense bireysel olarak gerçekleştirme eğilimdedir. Çocuklarla birlikte özel ve kamusal alanda çevreci davranışlarda bulunmanın önündeki yaygın engeller arasında zaman kısıtlamaları, kentsel yaşam tarzları, farkındalık eksikliği ve bu davranışların etkililiğine duyulan güvensizlik yer almaktadır. Anneler ve babalar arasında gözlemlenen en temel fark, annelerin hem bireysel olarak hem de çocuklarıyla birlikte babalardan daha fazla özel ve kamusal alanda çevreci davranışlarda bulunmasıdır. Çalışma bulguları tartışılmış ve erken çocukluk dönemi çevre eğitimi paydaşları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to explore parents' definitions of various types of private and public sphere environmentally significant behaviors, their individual and collaborative engagement in these behaviors with their children, the barriers encountered while engaging in these behaviors with their children, and potential differences between mothers and fathers in terms of reported definitions, behaviors, and barriers. A phenomenological research design was used. Data were collected from 13 mothers and ten fathers who have children between the ages of three and six and are enrolled in a preschool, using a semi-structured interview protocol. It was revealed that most of the mothers and fathers of young children have accurate, however limited knowledge on the definitions of different environmentally significant behaviors. While parents' reported behaviors align with existing literature, they exhibit low involvement in environmentally responsible consumption, non-activist behaviors in the public sphere, and environmental activism. Resource conservation behaviors are most commonly practiced, whether individually or with children, while activism is less frequent. Both mothers and fathers tend to prefer engaging individually in all types of environmentally significant behaviors rather than involving their children. Common barriers to engaging environmentally significant behaviors with children include time constraints, urban lifestyles, lack of awareness, and mistrust in effectiveness of these behaviors. The main difference observed between mothers and fathers is that mothers engage in environmentally significant behaviors more than fathers, both individually and with their children. Study findings were discussed, offering recommendations for early childhood environmental education stakeholders.