Vokal caz müziğinde dilsel öğeler üzerinden müzikaliteye hizmet edecek bir metot önerisi
A proposal for a method to serve musical quality through linguistic elements in jazz vocal music
  1. Tez No: 830843
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Caz Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Klasik ve Caz müziğinde besteci ve müzisyenlerin yaşadıkları çağın deneyimlerini müziklerine aktarımlarının türlü yaklaşımlarla incelendiği gözlemlenmiş, ancak; dil faktörünü önemine fazla değinilmemiş olduğu fark edilmiştir. Bir şarkının müziği ve sözlerinin uyum içerisinde olması incelenmiş ancak müziğin içerisinde bizzat sözlerin uyumu şeklinde, dilsel öğelerin anlamı ile ilişkilendirildiğinden fonetik açıdan önemine bakılmamış olabilir. Bu yolda caz repertuarının önemli ölçüde yer aldığı 5 farklı dil üzerinden caz müziğinin icrasına katkı sağlayabileceği önerilen, fonetiğe ve fonemlerden oluşan dil oyunlarının müzikal önermelere döndüren çalışmaların nasıl dayandırılabileceğinin yolları aranmış; Çocuksu tekerlemelere müzikal ezgiler tasarlanarak, basitten zora çeşitli çalışma önerileri oluşturularak nasıl daha kolay şarkı sözü telaffuzu çalışılabileceği sorusuna cevaplar aranmıştır. Ana dili dışında ikinci dile sahip, ya da hiç bilmediği bir dilde şarkı söylemeyi amaç edinen, müzikal açıdan yetkin ancak dil hakimiyeti kuramadığı için özgüvensizlik içerisinde çare arayan müzik öğrencileri ve müzisyen adayları için yol gösteren, kılavuzluk eden bir metot önerisi olması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been observed with various approaches that the transfer of the experiences of composers and musicians to their music in different music genres and jazz music, it was noticed that the existence of the language factor has not been mentioned properly. The harmony of the music and the lyrics has been examined, but the importance of phonetics may not have been considered as it is associated with the meaning of linguistic elements in the form adaptation of the lyrics within the music itself. The aim of the study is to investigate the effects of language on music. In this way, by referring to different languages ways were sought to be based on studies that turn phonetics and tongue twisters of phonemes into musical propositions, which are suggested to contribute to the performance of jazz music through 5 different languages in which jazz repertoire is significantly included, by designing musical melodies from nursery rhymes to advanced singers' etudes, answers were sought to the questions of how to practice pronunciation more easily. It is intended to be a guiding method proposal for music candidates who need a second language different from their mother language, or who aim to sing in a language they do not know, or who are musically competent but are looking for a solution due to lack of self-confidence because they cannot elaborate the language.