Düşük risk lokalize prostat kanserinde radikal prostatektomi sonrası üriner inkontinansta yaşam tarzı önerilerine ilave eksternal elektrik stimülasyonunun etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of external electrical stimulation in addition to lifestyle recommendations in urinary incontinence after radical prostatectomy in low-risk localized prostate cancer
- Tez No: 830871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY, PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı radikal prostatektomi (RP) sonrası üriner inkontinansta (Üİ) yaşam tarzı önerilerine ilave eksternal elektrik stimülasyonunun (ES) sadece yaşam tarzı önerilerine göre üriner semptomlar, yaşam kalitesi, cinsel fonksiyon, subjektif değişim algısı ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerinin karşılaştırılmasını araştırmaktı. Yöntem: Lokalize prostat kanseri nedeniyle RP sonrası Üİ tanısı olan bireyler ES (n=22) ve kontrol grubu (n=21) olarak rasgele iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da yaşam tarzı önerileri verildi. Elektrik stimülasyon grubuna ek olarak eksternal ES uygulaması 4 hafta boyunca haftada 3 gün 30 dakika olacak şekilde uygulandı. Üriner semptomlar; İnkontinans şiddeti Uluslararası İnkontinans Konsultasyon Anketi-Kısa Formu (ICIQ-SF) ve 1 saatlik ped testi ile, yaşam kalitesi King Sağlık Anketi (KSA) ile, cinsel fonksiyon Uluslararası Cinsel İşlev İndeksi-5 (IIEF-5) ile tedavi öncesi (TÖ) ve tedavi sonrası (TS) değerlendirildi. Tedavi sonunda subjektif değişim algısı ve hasta memnuniyeti de Likert-tip skala ile sorgulandı. Analiz için Mann- Whitney U ve Wilcoxon Signed Rank testleri kullanıldı. Bulgular: Tedavi sonunda ES grubunda kontrol grubuna göre ICIQ-SF skoru (p=0.040), ped testi (p=0.032), KSA-inkontinans etkisi (p=0.026), KSA-fiziksel limitasyon (p=0.003), KSA-uyku enerji düzeyi (p=0.036) ve ciddiyet skorlarında (p=0.023), daha fazla azalma olduğu belirlendi. Gruplar arasında IIEF-5 skorları açısından anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p=0.375).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the effects of external electrical stimulation (ES) in addition to lifestyle recommendations on urinary symptoms, quality of life, sexual function, subjective perception of change, and patient satisfaction in urinary incontinence (UI) after radical prostatectomy (RP), according to lifestyle recommendations alone. Method: Individuals diagnosed with UI after RP for localized prostate cancer were randomly divided into two groups as ES (n=22) and control group (n=21). Lifestyle recommendations were given to both groups. In addition to the ES group, external ES application was applied for 30 minutes, 3 days a week for 4 weeks. Urinary symptoms; Incontinence severity with International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF) and 1-hour pad test, quality of life with King Health Questionnaire (KSA), sexual function International The Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) was evaluated before and after treatment. Subjective change perception and patient satisfaction in after treatment were also questioned using a Likert-type scale. Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Rank tests were used for statistical analysis of the results. Results: At the end of the treatment, a great reduction in ICIQ-SF score (p=0.032), pad test (p=0.040), KHQ-incontinence effect (p=0.026), KHQ-physical limitation (p=0.003), KHQ-sleep energy level (p=0.036) and KHQ-severity scores (p=0.023) were determined in the ES group compared to the control group. There was no significant difference between the groups in terms of IIEF-5 scores (p=0.375).