A survey into beliefs, challenges and corrective feedback preferences of efl instructors about pronunciation teaching
Yabancı dil olarak ingilizce öğretim görevlilerinin telaffuz eğitimine ilişkin inançları, karşılaştıkları güçlükler ve düzeltici geri bildirim tercihlerine yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 830896
  2. Yazar: SABRİYE SELİN PİRİNÇCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Telaffuz becerisinin dil öğrenme süreci için gerekli olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen (Brown & Lee, 2015; Derwing & Rossiter, 2002; Ghorbani, 2011; Harmer, 2007), öğretmenler, genellikle dört ana beceriye ve diğer dil bileşenlerine odaklanmakta ve telaffuz becerisini ihmal etmektedir. Öğretmen inançları, sınıflarda öncelik verilen etkinlikleri, dil becerilerini ve bileşenlerini etkilediğinden, telaffuz öğretimini tam olarak anlamak ve engelleri tespit ederek ortadan kaldırmak için dikkatle incelenmelidir. Fakat telaffuz öğretimi ve telaffuz öğretimi sırasında düzeltici geri bildirim sağlama üzerine yapılan çalışmaların sayısı, konuşma ve yazma gibi diğer dil becerilerine kıyasla oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, çalışma, Türkiye'de İngilizce öğretim görevlilerinin telaffuz öğretimi hakkındaki inançlarını ve telaffuz öğretimi sırasında düzeltici geri bildirim sağlama uygulamalarını ve karşılaştıkları zorlukları araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya 2022-2023 akademik yılında Türkiye'de İngilizce öğreten 164 öğretim görevlisi katılmış ve ilgili veriler araştırmacının kendi geliştirdiği beşli Likert ölçekli bir anket (Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretim Görevlileri için Telaffuz Öğretimi Anketi) (Bkz. Ek 1) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmacı, veri toplama aracındaki maddeleri oluşturmak için ilgili literatürü, literatürdeki önceki çalışmalarda yer alan diğer anketlerdeki bazı maddeleri ve telaffuz öğreten ve telaffuz öğretimi sırasında düzeltici geri bildirim sağlayan meslektaşlarının bazı sınıf içi gözlemlerini (Buss, 2016; Darcy, 2018; Üstünbaş, 2018; Yağız, 2018; Yapıcı-Sarıkaya, 2013) kullanmıştır. Çalışmanın nihai versiyonundan önce, gerçek çalışmada yer alanlardan farklı 85 gönüllü ile pilot çalışma yapılmıştır. Sonuçlar analiz edildikten sonra uzman akademisyenlere danışılmıştır. Yapılan düzenlemeler sonucunda ölçeğin güvenirliği için Cronbach's Alpha katsayısı .72 olarak bulunmuştur ki bu değerin istatistiksel olarak kabul edilebilir düzeyde bir güvenirliğe sahip olduğu düşünülmektedir. Tüm istatistiksel analizler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, öğretim görevlilerinin telaffuz öğretiminin öneminin farkında olduklarını ve sadece girdiye maruz kalmanın öğrencilerin telaffuz becerilerini geliştirmeleri için yeterli olmadığına inandıklarını göstermiştir. Öğretim görevlilerinin telaffuz öğretiminde bütünleştirici bir yaklaşımı tercih etmekte ve Türk öğrenciler için zorlayıcı seslere odaklanmakta oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğretim görevlilerinin, açık telaffuz öğretimi yerine örtük öğretimi tercih etmekte ve özellikle öğrenciler aynı hataları tekrarladığında veya telaffuzları hedef dilde iletişimi engellediğinde düzeltici geribildirim vermenin etkili olduğuna inandıkları görülmüştür. Son olarak, öğretim görevlilerinin müfredat ve ders programlarının ağır iş yükü nedeniyle telaffuz öğretimine zaman ayırmakta ve öğrencileri için uygun materyaller bulmakta bazı zorluklarla karşılaştıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the pronunciation skill has been proven to be essential for the language learning process (Brown & Lee, 2015; Derwing & Rossiter, 2002; Ghorbani, 2011; Harmer, 2007), teachers usually focus on the four main skills and other language components and neglect the pronunciation skill. Due to the fact that teacher beliefs influence the activities, language skills, and components that are prioritized in classrooms, they should be carefully taken into account in order to thoroughly comprehend pronunciation instruction and remove the obstacles by identifying them. However, the number of studies on teaching pronunciation and providing corrective feedback during pronunciation instruction is rather limited compared to other language skills, such as speaking and writing. Therefore, the study aimed to investigate the beliefs, practices, and challenges of EFL instructors while teaching pronunciation and while providing corrective feedback during pronunciation instruction in Turkey. 164 instructors who taught English in Turkey in the 2022-2023 academic year participated in the study, and the related data was collected through a five-point Likert scale questionnaire (Pronunciation Teaching Survey for EFL Instructors) (See Appendix 1) that the researcher developed herself. The researcher used a review of the relevant literature, some of the items from other questionnaires in previous studies in the literature, as well as some classroom observations of her colleagues teaching pronunciation and providing corrective feedback during pronunciation instruction (Buss, 2016; Darcy, 2018; Üstünbaş, 2018; Yağız, 2018; Yapıcı-Sarıkaya, 2013) to create the items in the data collection tool. With 85 volunteers who were different from those who took part in the real study, the pilot study was done before the final version of the study. After analyzing the results, expert academicians were consulted. As a result of the arrangements made, Cronbach's Alpha coefficient for the reliability of the instrument was found to be .72, a value that is thought to have a statistically acceptable level of reliability. All statistical analyses were conducted by Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 software. The results showed that the instructors are aware of the importance of pronunciation teaching, and they believe that mere exposure to input is not enough for learners to improve their pronunciation skills. They prefer an integrative approach to teaching pronunciation and focus on challenging sounds for Turkish students. Moreover, the instructors prefer implicit teaching over explicit pronunciation teaching and believe that providing corrective feedback is effective, especially when learners repeat the same mistakes or when their pronunciation hinders communication in the target language. Finally, it was explored that the instructors face some difficulties in devoting time to pronunciation teaching due to the heavy workload of the curriculum and syllabuses and in finding suitable materials for their learners.