Sürdürülebilir kalkınma amaçlarının kurumsal araştırma geliştirme stratejilerine ve süreçlerine göçerimi
Deployment of sustainable development goals into corporate research and development strategies and processes
  1. Tez No: 830912
  2. Yazar: CEMRE SU DOĞUELLİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KAPUÇUGİL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çevresel problemlerin sosyal ve ekonomik değişikliklerle birlikte çeşitli olumsuzlukları getirdiği günümüzde sürdürülebilirlik kavramı, bu olumsuzlukların önüne geçilmesi noktasında evrensel olarak kabul gören en etkin çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumsallıktan toplumsal bir eylem planına hızla dönüşen bu kavram, sürdürülebilir kalkınma olarak hayatımızda yer almaya başlamıştır. Kuruluşlar da sürdürülebilir kalkınma yaklaşımını kendi süreçlerine entegre etmek için çalışmalara başlamıştır. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 2015 yılının Eylül ayında kabul etmiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) kuruluşlara 2030 yılına kadar tamamlanması gereken hedefleri göstermiştir. 17 SKA ve bunların alt hedefleri tüm milletlere yönelik kapsayıcı bir yaklaşımla oluşturulmuştur. Bu amaç ve hedeflerin başarıya ulaşması noktasında iş dünyası içinde yer alan kuruluşların sürdürülebilirlik entegrasyonunu hızlı bir şekilde tamamlamaları önem arz etmektedir. Bu çalışmada Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının kurum içi entegrasyonunu sağlamak amacıyla kuruluşların iç birimleri için yol haritası olarak sunulabilecek bir model önerisi geliştirilmiştir. Önerilen model; kuruluşlar tarafından odaklanılacak sürdürülebilir kalkınma amaçlarının ve alt hedeflerinin belirlenmesi, belirlenen SKA ve alt hedeflerinin önceliklendirilmesi, alt hedefler ve ar-ge stratejileri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi, stratejiler ve süreçler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve süreçlerin performans göstergelerinin belirlenmesi şeklinde beş adımdan oluşturulmuştur. Bu model adımlarının uygulanabilmesi için SKA hedeflerinden stratejilere ve sonrasında süreçlere göçerimi için gerekli olan ilişkilerin belirlenmesinde Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) metodolojisi araçlarından ve önceliklendirme çalışmaları için Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yönteminden faydalanılmıştır. Model önerisi Matel Hammadde San. ve Tic. A.Ş. Serel Seramik Fabrikası ar-ge merkezinde uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarının ürün veya hizmet üretimi gerçekleştiren kamu veya özel sektörde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ve ar-ge merkezleri için fayda sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where environmental problems bring various negative consequences alongside social and economic changes, the concept of sustainability emerges as the universally accepted and most effective solution to address these challenges. Transforming rapidly from a corporate concept to a social action plan, sustainability has begun to take its place in our lives as sustainable development. Organizations have also initiated efforts to integrate sustainable development approaches into their processes. The Sustainable Development Goals (SDGs), adopted by the United Nations General Assembly in September 2015, provide organizations with targets to be achieved by 2030. The 17 SDGs and their sub-targets were developed with an inclusive approach targeting all nations. It is crucial for businesses to quickly complete the integration of sustainability within their operations for the success of these goals and targets. This study proposes a model that can serve as a roadmap for the internal integration of Sustainable Development Goals within organizations, aiming to facilitate their implementation. The proposed model consists of five steps: identification of the sustainable development goals (SDGs) and sub-targets to be focused on by organizations, prioritization of the identified SDGs and sub-targets, determination of the relationships between SDG sub-targets and R&D strategies, identification of the relationships between strategies and processes, and determination of process performance indicators. In order to implement these model steps, the tools of Quality Function Deployment (QFD) methodology were utilized for the determination of relationships required for the migration from SDG targets to strategies and subsequently to processes, and the Analytic Hierarchy Process (AHP) method was employed for prioritization efforts. The proposed model was implemented at Matel Hammadde San. Ve Tic. A.Ş. Serel Seramik Factory R&D Center. The aim of the study was to provide benefits for public or private sector institutions and organizations engaged in the production of goods or services, as well as R&D centers.