Tuğla yapımında kullanılan kil hammaddelerinin özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 83093
  2. Yazar: MURAT MÜDÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Tekirdağ-Hayrabolu bölgesinden elde edilen kil numunelerinin mineralojik, fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceleyerek optimum özellikleri sağlayan tuğlayı üretmek olmuştur. Bu amaçla deneysel çalışmalar üç bölümde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölüm, deneylerde kullanılan kil numunelerini tanımlamak amacıyla yapılan mineralojik, fiziksel ve kimyasal araştırmalar ile sonuçlarını içermektedir. İkinci bölümde, tanımlanan kil numuneleriyle değişik oranlarda karışımlar yapılarak, uygun kil bileşiminde optimum özellikleri sağlayan tuğla yapımı hedeflenmiştir. Son bölümde ise belirlenen optimum kil karışımına bağlı kalınarak boyut dağılımı çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde numuneler ile yapılan kimyasal analiz sonucunda, numunelerin saf kaolinit olmayıp, kil ve kuvars karışımı oldukları belirlenmiştir. Yine kil numuneleri üzerinde yapılan X-ışınları, DTA, dilatometre ve mikroskobik incelemeler sonucunda, killerin mineralojik açıdan birbirine çok benzer olduğu ortaya çıkmıştır. İncelemede, numunelerde yüksek miktarlarda karbon ve silis, bununla birlikte montmorillonit, kalsit, illit mineralleri ve mika tespit edilmiştir. Killerin fiziksel özellikleri incelendiğinde, 1 nolu kilin plastikliğinin yüksek, 2 ve 3 nolu kilin ise daha düşük olduğu saptanmıştır. Buna bağlı olarak en fazla büzülen 1 nolu kil olmuştur. Pişme küçülmeleri ise önemsizdir. Eğme mukavemetleri incelendiğinde, her üç kilin mukavemet değerleri de standartların üzerindedir (124,0 kg/cm2, 69,12 kg/cm2,101,95 kg/cm2). Kil numunelerinin su emme değerleri ise sırasıyla % 14,22, % 19,80 ve %21,10 olarak bulunmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, birinci bölümde tanımlanmaya çalışılan üç kil numunesinden değişik oranlarda karışımlar yapılarak, uygun kil bileşiminde optimum özellikleri sağlayan tuğla tespit edilmiştir. Yapılan her bir karışımın tüm fiziksel özellikleri (plastisite, kuruma ve pişme küçülmesi, kuru ve pişmiş mukavemet, su emme) tespit edilerek bir optimum tuğla karışımı bulunmuştur. XIBuna göre optimum tuğla bileşiminde %50 1 nolu, %10 2 nolu, %40 3 nolu kil bulunmaktadır. Fiziksel özellikleri ise şöyledir; plastisite %31,0, kuruma küçülmesi %5,04, pişme küçülmesi %0,1, kuru mukavemet 98,2 kg/cm2, pişmiş mukavemet 193,8 kg/cm2, su emme oranı %22,91'dir. Çalışmanın son bölümünde optimum kil karışımına (%50 1 nolu, %10 2 nolu, %40 3 nolu kil) bağlı kalınarak boyut dağılımı çalışmaları yapılmıştır. Burada tane boyutu dağılımını karakterize etmek amacıyla Andreasen denklemindeki n değeri kullanılmıştır (y = 100[ x/%] ). n değerine bağlı olarak boyutları belirlenen karışımlarla yapılan tuğlaların paketleme yoğunlukları, hacim ağırlıkları ve soğukta basma mukavemetleri belirlenmiştir. Boyut dağılımları belirlenen tuğlalar (A,B,C,D) ile boyut dağılımı ayarlanmamış tuğla (E) kryaslanmıştır. Burada n değeri küçüldükçe, malzemedeki ince boyutlu malzeme miktarı artmaktadır. Tuğlaların paketleme yoğunluklarına bakıldığında, n değeri büyüdükçe yoğunluk azalmaktadır. Sinterlenmiş tuğlaların hacim ağırlıkları ve soğukta basma mukavemetleri incelendiğinde, A, B, C, D tuğlalarının hacim ağırlıkları ve soğukta basma mukavemetlerinin E tuğlasına göre çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, boyut dağılımı çalışması yapılarak tuğlada bulunan ince malzeme miktarı arttırılmıştır. Bu sayede yapıdaki boşlukların daha iyi dolması sağlanarak sıkı bir yapı elde edilmiştir. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is identifying the conditions at which an optimum brick can be produced with the help of mineralogical, physical and chemical properties of the Tekirdağ Hayrabolu region clay samples. Towards this aim, the experimental studies were conducted in three parts. The first part contains the mineralogical, physical and chemical investigations which help to determine the properties of clay samples. In the second part, the clay samples were mixed in different ratios, in order to obtain a brick with an otimum clay composition. In the last part granulation studies were done under optimum clay composition. In the first part of the study, chemical analysis of clay samples revealed that the clay samples are not pure and contain a mixture of clay and quartz. Identification of clay minerals based upon x-ray diffraction, DTA, dilatometry and microscopic investigations, it is shown that all the three clay samples exhibit similar mineralogical features. The clay samples showed high free carbon and quartz, indicating the presence of montmorillonite, calcite, illite and mica minerals. When clays are evaluated with respect to their physical properties clay denoted as No. 1 shows the highest plasticity while the others indicated lower plasticities. Accordingly, the biggest shrinkage was observed in clay No.l. Firing shrinkages for the three clays were found to be insignificant. When the bending strenghts of clay samples are evaluated, all the three clays strength values yielded above the standart These are respectively 124.0 kg/cm2, 69.12 kg/cm2, 101.95 kg/cm2. The water absorbtion values are 14.22 %, 19.80 %, 21.10 %, respectively. In the second part of the study, by mixing the 3 clay samples in different ratios, a brick with the optimum clay composition was obtained. For each clay composition, all physical properties (plasticity, drying and firing shrinkage, dry and fired bending strength, water absorbtion were determined. According to this, the optimum brick composition consist of 50 % clay 1, 10 % clay 2, 40 % clay 3. XIIIPhysical properties of the optimum brick are as follows; plasticity 31.0 %, drying shrinkage 5.04 %, firing shrinkage 0.1 %, dry bending strength 98.2 kg/cm2, fired bending strength 193.8 kg/cm2 and water absorption % 22.9. In the last part of the study granulation studies were performed under optimum clay composition (50 % clay 1, 10 % clay 2 and 40 % clay 3). Granulation studies were carried out using the Andreasen Equation in the form y = 100[ x/%] n. Here the value of n refers to the slope of size distribution. The bricks in which the size distributions were determined according to the value of n, were then utilized to measure packing densities, bulk densities and pressing strengths. A comparison was made between the ordinary brick (E) and those granulation carried out (A, B, C, D). Here, the proportion of fines increases as the value of n decreases. When the packing densities of bricks were evaluated, as the value of n increase the packing densities were found to be decrease. Again, the bulk densities and pressing strength values of bricks A, B, C, D were higher than those of brick E. As a result of doing granulation studies, the proportion of fines in the brick was increased. This is attributed to filling of voids with the resultant more compact matrix. XIV