CAD/CAM ile farklı monolitik bloklardan üretilen kuron restorasyonların marjinal ve internal uyumlarının mikro-BT ile değerlendirilmesi ve kırılma dayanımlarının incelenmesi
The evaluation of internal and marginal fit of crown restorations manufactured from different CAD/CAM monolithic blocks by micro-CT and investigation of fracture strength
  1. Tez No: 830992
  2. Yazar: GİZEM ÜRÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, dört farklı monolitik bloktan CAD/CAM yöntemi ile üretilen kuron restorasyonların mikro-BT ile marjinal ve internal uyumlarını değerlendirmek ve kırılma dayanımlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Mandibular ikinci premolar dişi simüle eden 48 adet örnek; üç boyutlu yazıcı ile modelleme rezininden üretildi. Gruplar, feldspatik seramik (Vita Mark II), lityum disilikat seramik (IPS e.max CAD), zirkonyum infiltre lityum silikat seramik (Vita Suprinity), hibrit seramik bloklardan (Vita Enamic) oluşturuldu (n=12). Simantasyon öncesi marjinal ve internal aralıkları, mikro-BT (Sky Scan 1172) ile ölçüldü. 2 boyutlu analiz için DataViewer (V.1.5.1.2; SkyScan), 3 boyutlu analiz için CTAn (V.1.14.4.1; SkyScan) yazılım programları kullanıldı. Self adeziv rezin simanla simante edilen örneklerin kırılma dayanımları universal test cihazı ile ölçüldü. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu, Shapiro Wilks testiyle değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Oneway Anova, varyansı homojen gruplarda Tukey HDS, homojen olmayanlarda Tamhane's T2 testleri kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalarında, varyans analizi ve Bonferroni, meziodistal ve bukkolingual kesitlerin değerlendirmesinde paired sample t testleri kullanıldı. Mutlak marjinal aralık değerleri ve kırılma dayanımı arasındaki korelasyonda Pearson Korelasyon Analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the marginal and internal fit of crown restorations manifactured by CAD/CAM method from four different monolithic blocks with micro-CT and to examine the fracture strength. Materials and Methods: 48 examples simulating the mandibular second premolar tooth; it was manifactured from modeling resin with a three-dimensional printer. Groups were formed from feldspathic ceramic (Vita Mark II), lithium disilicate ceramic (IPS e.max CAD), zirconium infiltrated lithium silicate ceramic (Vita Suprinity), hybrid ceramic blocks (Vita Enamic) (n=12). Marginal and internal fits were measured with micro-CT (Sky Scan 1172) before cementation. DataViewer (V.1.5.1.2; SkyScan) was used for 2D analysis; CTAn software programs (V.1.14.4.1; SkyScan) were used for 3D analysis. The fracture strength of the specimens cemented with self-adhesive resin cement was measured with a universal tester. IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis. The conformity of the parameters to the normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilks test. Oneway Anova was used for comparisons between groups, Tukey HDS was used in groups with homogeneous variance, and Tamhane's T2 tests were used in non-homogeneous groups. Paired sample t tests were used for analysis of variance and evaluation of Bonferroni, mesiodistal and buccolingual sections in group comparisons. Pearson Correlation Analysis was applied for the correlation between MMA values and fracture strength.