Sosyal medya bağımlılığı ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde sosyal destek algısının aracı rolü: Üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma
The mediator role of social support perception in the relationship between social media addiction and psychological well-being: A study on university students
- Tez No: 831020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BANU HÜLÜR, PROF. DR. HAMİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle kullanımı artan sosyal medya, bağımlılığa dönüşmüştür. Sosyal medya bağımlılık düzeyinin artışı iyi oluşun ve sosyal destek algısının düşük hissedilmesiyle sonuçlanmıştır. Bu bağlamda sosyal medya bağımlılığının psikolojik iyi oluşla ilişkisinin incelenmesi ve bu ilişkide sosyal destek algısının rolünün saptanması önemlidir. Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve sosyal destek algısı değişkenlerinin demografik özelliklere göre incelenmesi, sosyal medya bağımlılığı ve iyi oluş arasındaki ilişki ve bu ilişkide sosyal destek algısı alt boyutlarının aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem 412'si kadın ve 150'si erkek 562 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“Üç Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ölçüm aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde; t test, varyans, korelasyon ve aracılık analizleri kullanılmış, bulguların değerlendirilmesinde .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırmada cinsiyete göre bağımlılık ve arkadaş desteği farklılık gösterirken iyi oluş, aile ve özel kişi desteğinde farklılık gözlenmemiştir. Bağımlılık, sosyal medyaya girilen cihaza göre anlamsız bulunmuştur. Sosyal medya kullanımına göre kullanım yılı ve saati bakımından ise anlamlı bulunmuştur. Eğitim durumuna ve ailenin aylık gelirine göre sosyal medya bağımlılığı ve sosyal destek algısı anlamsız bulunurken, iyi oluş anlamlı sonuç vermiştir. Sosyal destek algısı, yaşamının çoğunu geçirdiği ve eğitim süresince barındığı yere göre anlamsız bulunmuştur. İyi oluşla bağımlılık ve sosyal destek algısı arasındaki ilişki anlamlıyken bağımlılıkla sosyal destek algısı arasındaki ilişki anlamlı değildir. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığı ve iyi oluş arasındaki ilişkiye sadece aile desteğinin aracılık ettiği görülmüştür. Araştırmacılara gelecek çalışmalarda sunulan bu modele etki eden diğer değişkenleri saptamaları önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Medya Bağımlılığı, Psikolojik İyi Oluş, Sosyal Destek Algısı
Özet (Çeviri)
Social media, the use of which has increased with the development of technology, has turned into addiction. The increase in the level of social media addiction resulted in a low perception of well-being and social support. In this context, it is important to examine the relationship between social media addiction and psychological well-being and to determine the role of social support perception in this relationship. This study aimed to examine the variables of social media addiction, psychological well-being and perception of social support of university students according to demographic characteristics, the relationship between social media addiction and well-being and the mediating role of social support perception sub-dimensions in this relationship. The universe of the research consists of university students. The sample consists of 562 students, 412 of whom are female and 150 are male. In the research,“Bergen Social Media Addiction Scale”,“Three Dimensional Scale of Perceived Social Support”and“Psychological Well-Being Scale”were used as measurement tools. In the analysis of data; t test, variance, correlation and mediation analyzes were used, and .05 significance level was taken as basis in the evaluation of the findings. In the study, while addiction and friend support differed according to gender, no difference was observed in well-being, family and personal support. Addiction was found meaningless according to the device accessed to social media. According to the use of social media, it was found to be significant in terms of the year and time of use. While social media addiction and perception of social support were found to be insignificant according to educational status and monthly income of the family, well-being gave significant results. The perception of social support was found to be meaningless according to the place where most of the life was spent and the place of residence during the education. While the relationship between well-being and addiction and perception of social support was significant, the relationship between addiction and perception of social support was not. In addition, it was seen that only family support mediated the relationship between social media addiction and well-being. Researchers are recommended to identify other variables that affect this model presented in future studies. KEYWORDS: Social Media Addiction, Psychological Well-Being, Perception of Social Support