Reconsidering urban political theory: A care based approach
Kentsel siyaset teorisini yeniden düşünmek: Bakıma dayalı bir yaklaşım
  1. Tez No: 831040
  2. Yazar: EZGİ MERİÇ BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İlk kentsel siyaset teorisi örnekleri, kentsel mekandaki güç ilişkilerinin tartışılmasıyla şekillendi. Kentsel alanları bireylerin, elitlerin veya işletmelerin şekillendirme gücü için rekabet ettiği yerler olarak görüyordu. Bu güç odaklı yaklaşımı eleştiren Marksist teorisyenler Castells ve Harvey, çoğunlukla kapitalist toplumda üretim ve yeniden üretim ilişkilerinin karmaşıklığını ve ağlarını barındıran kentsel mekan ve kentleşme süreçlerine odaklanan kentsel siyaset teorisi kapsamının vizyonunu genişletti. Yine de bu genişleme, kentsel siyaset teorisinin post-pozisyonları için yeterince kapsayıcı değildi; post-yapısalcı, post-kolonyalist ve post-Marksist teoriler, kentsel rutinlere dahil etme ve dışlama ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili olan insanla ilgili bazı yönlerin erken teoriler tarafından gözden kaçırıldığını veya gözden kaçırıldığını savundu. Örneğin, toplulukların belirli kamusal yerlere atfettiği anlamlar veya özel yerlere bireysel bağlılıklar, Tuan'a değin detaylandırılmamıştı. Ardından bakıma değinen çeşitli teoriler de ortaya atıldı, bu teorilere Lawson, Williams ve Till örnek gösterilebilir. Ben de bu geleneğin devamı olarak, insanların günlük bazda aynı anda hem bakım veren hem de bakım alan birbirine bağımlı sosyal ve politik aktörler olduğunu göz önünde bulundurarak, kentsel siyaset teorisini daha kapsayıcı hale getirmenin yollarını sorguluyorum. Kapsayıcı kentsel siyaset teorisini bulmada, tez iki kavramdan yararlanır: baskı ve kesişimsellik. Kentsel günlük yaşam deneyimleri, mekânsal ve diğer baskı biçimleriyle bağlantılıdır; Harvey'in kentleşmeyi, mekanı farklı amaçlarla hegemonik olarak yapılandırmanın aktif bir süreci olarak tanımlaması, aynı anda en az iki karşıt grubu beraberinde getirir. Ancak, kentsel gündelik hayata bakıldığında, bağlamsal olarak ortaya çıkan ırk, sınıf, etnik köken, yetenek, yaş, cinsiyet, cinsiyet ve gelir açısından farklı türde çok boyutlu çatışmalar görülecektir. Gerçekten de,kentsel siyaset teorisi, kentsel günlük yaşam deneyimlerinin baskıyla birbirine bağlanmasını göz ardı ettiği sürece, bağlamsal sorgulamadan yoksun olacağı için hedeflenen kapsayıcılığa ulaşamayabilir. Bu bağlamda, sınıf, cinsiyet, ırk, etnik köken, yaş ve yetenek gibi iç içe geçmiş sosyal kategorilere odaklanma olasılığını sağlayan kesişimsel metodolojinin insan eylemlerine gömülü gizli baskı türlerini ortaya çıkarmak için bireylerin ve grupların benzersiz biyografilerini anlamak adına kullanılmasını öneriyorum. Kesişimsel kapsamdaki baskı tartışmaları, bakıma dayalı yaklaşımın gözden kaçan boyutları, yani duygular, bağlamsallık ve ilişkiselliği de içerebilen kapsayıcı bir kentsel siyaset teorisi ortaya koymaktadır. Karşılıklı bağımlılık, insanların özerkliğe sahip ahlaki failler olduğu varsayımından güçlendirilir; faillikleri atomistik ve bağımsız değil, duyguları ve bağlamları içeren ilişkilerle şekillendirir. Joan Tronto'nun demokratik bakım yaklaşımına dayanarak, kentleşmiş toplumlar bir bakım bakış açısıyla değerlendirilebilir. Kentsel bağlamda kimin ne kadar bakım gördüğüne dair bir analiz, hangi ihtiyaçların karşılanıp hangilerinin karşılanmadığını belirlemek için isabetli bir başlangıç olacaktır. Kent siyaset kuramının, kesişimsellik yöntemiyle bakıma dayalı bir analiz yoluyla kentsel sorunları tanımlayabileceğini ve toplum içindeki ilişkilerin birbirine bağlı ve bağlamsal karakterlerini göz önünde bulundurarak özenli ve yanıt veren bakım politikaları yoluyla, değişen dinamikler ve bağlamlarla ilgili kapsayıcılığa yönelik bir alternatif sunabileceğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
The first urban political theory was shaped by discussion of power relations in urban space. It regarded urban areas as where individuals, elites, or businesses compete for power to shape. Critical of this power-focused approach, Marxist theorists Castells and Harvey expanded the vision of urban political theory scope that mostly focused on processes of urban place and urbanization that harbors complexity and networks of relations of production and reproduction in capitalist society. Yet, this expansion was not inclusive enough for posty-positions of urban political theory; post-structuralist, post-colonialist, and post-Marxist theories argued that some of the human-related aspects which are directly or indirectly related to inclusion and exclusion in urban routines have been overlooked or missed by early theories. For example, the meanings communities attributed to specific public places, or individual attachments to private places were not elaborated until Tuan did so. Later urban political theories affiliated with care have been put by Lawson, Williams, and Till. Considering that humans are interdependent social and political actors who are simultaneously caregiving and care-receiving on a daily basis, I question the ways to make the urban political theory more inclusive. In finding inclusive urban political theory, the research benefits two concepts: oppression and intersectionality. Urban daily life experiences are affiliated with spatial and other forms of oppression implying that relations with designed space might imply a relation of domination. Harvey's definition of urbanization as an active process of hegemonically configuring the space with different ends brings about at least two contrast groups at a moment. Yet, when urban daily life is observed, the different kinds of multidimensional conflicts would be seen in terms of race, class, ethnicity, ability, age, gender, sex, and income taking place contextually. Indeed, as long as the urban political theory rejects interconnecting urban daily life experiences with oppression, it may not be able to achieve the targeted inclusivity of all since it will be lacking contextual inquiry. In this regard, I suggest the usage of intersectional methodology, a critical approach that provides the possibility of focusing on interlocking social categories such as class, gender, race, ethnicity, age, and ability while doing qualitative and quantitative social research to recognize and define individuals' and groups' unique biographies to reveal the hidden sorts of oppression embedded in the human actions. Discussions of oppression in intersectional scope reveals that care-based approach promises an inclusive urban political theory that can also covers overlooked-missed dimensions, namely emotions, contextuality, and relationality. Interdependency derives from the fact that humans are moral agents with autonomy, their agency is not atomistic and independent but shaped by relations that include emotions and contexts. Based on Joan Tronto's approach to democratic caring, urban societies could be evaluated through a care perspective. An analysis of who gets how much care in the urban context determines which needs are met and which are not would be a pointed start. I argue that urban political theory can identify urban problems through a care-based analysis by the method of intersectionality, and provide an alternative through attentive and responding care policies considering the interdependent and contextual characters of the relations within the society in order to reach out to the inclusivity concerning changing dynamics and contexts.