Doğa temelli eğitim uygulamaları yürüten bir anaokulunun sürdürülebilirlik için eğitim unsurları açısından incelenmesi
Investigation of education for sustainability practices in a nature-based preschool
- Tez No: 831075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki doğa temelli eğitim uygulamaları yürüten bir anaokulunun 8R (azaltma/reduce, yeniden kullanma/reuse, doğa ile yeniden bağ kurma/reconnect with nature, saygı duyma/respect, yansıtma/reflect, sorgulama/rethink, geri dönüşüm/recycle, kaynakları eşit paylaşma/redistribute) temaları çerçevesinde sürdürülebilir kalkınma için eğitim unsurlarını incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi ile Bursa ilinde doğa temelli eğitim uygulamaları yürüten bir anaokulunda yürütülmüştür. Araştırmanın verileri sürdürülebilirlik için okul gözlem formu, öğretmenler ile yürütülen yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacı tarafından gerçekleştirilen doğal gözlemler aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz yolu ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular 8R temaları altında incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, doğa temelli eğitim uygulamaları yürüten bir anaokulunun sürdürülebilirlik için eğitim unsurlarının büyük bölümünü 8R temaları çerçevesinde barındırdığı görülmüştür. Özellikle sürdürülebilirliğin çevresel ve ekonomik boyutunda elde edilen veriler, okulun sürdürülebilirlik için eğitim anlayışına uygun uygulamalar yürüttüğünü gösterirken; sosyo-kültürel boyut için kültürel farklılıklar ve toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin desteklenmesi gereken unsurlar olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the educational components for sustainable development within the framework of the 8R themes (reduce, reuse, reconnect with nature, respect, reflect, rethink, recycle, redistribute) in a preschool with nature-based education practices in Turkey. The study was conducted through a case study method, which is one of the qualitative research methods, in a preschool in Bursa that has nature-based education practices. The data of the research were collected through the school observation form for sustainability, semi-structured interviews conducted with teachers, and natural observations carried out by the researcher. The collected data were analyzed using descriptive analysis. The findings were examined under the 8R themes (reduce, reuse, reconnecting with nature, recycle, redistribute, rethink, reflect, and respect). As a result of the research, it can be said that a nature-based preschool encompasses a significant portion of the educational components for sustainable development within the framework of the 8R themes. Particularly, the data obtained in the environmental and economic pillars indicate that the school has an educational approach towards sustainable development, while it is considered that more components related to cultural diversity and gender equality need to be included in the socio-cultural pillars.