Kick boks sporcularının liderlik yönelimi
Leadership order of kick boks athletes
- Tez No: 831078
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, kick boks sporcuların kişilik özellikleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya, 2021-2022 yıllarında Kick Boks, branşında Türkiye şampiyonası düzeyinde mücadele eden, 145 kadın, 363 erkek olmak üzere toplam 508 sporcu katılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu yanında, Friedman ve Rosenman (1974) tarafından geliştirilen, Aktaş (2001) Türkçeye uyarlanan A tipi ve B Tipi Kişilik Tipolojileri Envanteri ve Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geliştirilen liderlik yönelimi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzde, frekans, t testi, ANOVA testi kullanılmıştır. ANOVA Analizinde belirlenen farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığının tespitinde tukey Testi, kişilik özellikleri ile cinsiyet rolleri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, kick boks sporcularının spora başlamasında beden eğitimi öğretmenin ve babanın etkili olduğu, rol model olan kişinin güçlü, lider ve anlayışlı kişilik özelliğinin yüksek değerlerde olduğu belirlenmiştir. Kick Boks sporcular A tipi kişilik özellikleri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the personality traits and leadership orientations of kickboxing athletes. General screening model was used in the research. A total of 508 athletes, including 145 women and 363 men, participated in the study, which competed at kick boxing and Turkish championship level in 2021-2022. In addition to the personal information form prepared by the researcher, the participants were presented with the Inventory of Type A and Type B Personality Typologies developed by Friedman and Rosenman (1974) and adapted to Turkish in Aktaş (2001) and the leadership orientation scale developed by Dursun, Günay and Yenel (2019). Percentage, frequency, t test, ANOVA test were used in the evaluation of the data. Tukey Test was used to determine which groups the difference determined in the ANOVA Analysis originated from, correlation analysis was used to determine the relationship between personality traits and gender roles. As a result, it was determined that the physical education teacher and the father were effective in kickboxing athletes' starting sports, and the strong, leader and understanding personality traits of the role model were high. Kick Boxers show type A personality traits.