Zamanla değişen katsayılı modellerin öngörü performansı üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study on the forecasting performance of time-varying coefficient models
- Tez No: 831137
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞENYAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalıĢmada, Türkiye'de döviz kurunun (dolar/TL) öngörümlemesi alanındaki önemli bir konu incelenmiĢtir. Döviz kuru serisinin doğrusal olup olmadığı, çeĢitli doğrusallık testleri ile detaylı bir Ģekilde amprik olarak araĢtırılmıĢtır. Bu testlerin sonuçlarına dayanarak, döviz kuru serisinin doğrusal olmadığını bulgusuna ulaĢılmıĢtır. Serinin durağanlık özelliği ise geleneksel birim kök testleri, yapısal kırılmalı birim kök testleri, uzun hafıza birim kök testleri, doğrusal olmayan birim kök testleri, Fourier tabanlı birim kök testleri, dalgacık tabanlı birim kök testleri ve hatalarla geniĢletilmiĢ en küçük kareler (RALS) tabanlı birim kök testleri ile incelenmiĢtir. Elde edilen sonuçlar, serinin düzeyde durağan olmadığını ve I(1) serisi niteliğinde olduğunu ortaya koymuĢtur. Uzun hafıza birim kök testleri serinin durağanlaĢması için kesirli farkın alınması gerektiği bilgisini sağlarken, doğrusal olmayan birim kök testleri döviz kuru serisinin ortalamaya dönme sürecinde asimetrik etkiye sahip olduğu bilgisini sağlamıĢtır. Bir baĢka ifade ile, yaĢanan negatif ve pozitif Ģoklar nedeni ile döviz kuru serisinin ortalamaya dönüĢ hızı aynı olmamaktadır. Tahmin ve öngörü aĢamasında, ARIMA, ARFIMA, Fourier-ARMA ve TvAR gibi dört farklı model kullanılmıĢtır. ARIMA ve ARFIMA modellerinin tahminleri sonucunda elde edilen hataların değiĢken varyans içermesi sebebi ile, örneklem dıĢı öngörü hata varyanslarının çok yüksek olduğu tespit edilmiĢtir. v Fourier-ARMA ve TvAR modelleri ise hem tahmin hem de öngörü açısından tatmin edici sonuçlar vermiĢtir. ARIMA, ARFIMA, Fourier-ARMA ve TvAR modelinden elde edilen sonuçlar öngörü performans ölçütleri ile karĢılaĢtırılarak analiz edilmiĢtir. Bu analiz sonucunda, TvAR modelinin diğer modellere kıyasla daha düĢük öngörü performans ölçütlerine sahip olduğu ortaya konmuĢtur. Bu bulgu, TvAR modelinin döviz kuru öngörüsü alanında daha baĢarılı bir performansa sahip olduğunu iddia eden hipotezimizi desteklemektedir. Bu çalıĢmanın sonuçları, döviz kuru öngörüsü konusunda TvAR modelinin önemli bir araç olarak kullanılabileceğini ve diğer modellere göre daha iyi performans sergilediğini göstermektedir. Bu bulgular, döviz kuru dalgalanmalarının tahmin edilmesi ve bu alandaki politika kararlarının geliĢtirilmesi için akademik ve uygulamalı çalıĢmaların temelini oluĢturabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, an important issue in the forecasting of the exchange rate (USD/TL) in Turkey is examined. The linearity of the exchange rate series is empirically tested in detail with various linearity tests. Based on the results of these tests, we find that the exchange rate series is nonlinear. The stationarity of the series is analyzed using conventional unit root tests, unit root tests with structural breaks, long memory unit root tests, nonlinear unit root tests, Fourier-based unit root tests, wavelet-based unit root tests, and residuals augmented least squares (RALS) based unit root tests. The results revealed that the series is non-stationary at level and is an I(1) series. While long memory unit root tests indicate that fractional difference is required for the series to be stationary, nonlinear unit root tests indicate that the exchange rate series has an asymmetric effect in the process of reverting to the mean. In other words, negative and positive shocks do not cause the exchange rate series to revert to the mean at the same rate. Four different models, namely ARIMA, ARFIMA, Fourier-ARMA and TvAR, were used in the estimation and forecasting process. The forecast errors of ARIMA and ARFIMA models were found to have very high out-of-sample forecast error variances due to their heteroskedasticity. Fourier-ARMA and TvAR models, on the other hand, yielded satisfactory results in terms of both forecasting and prediction. vii The results obtained from ARIMA, ARFIMA, Fourier-ARMA and TvAR models are analyzed by comparing them with the forecasting performance measures. This analysis reveals that the TvAR model has lower forecasting performance measures compared to the other models. This finding supports our hypothesis that the TvAR model has a more successful performance in the field of exchange rate forecasting. The results of this study show that the TvAR model can be used as an important tool for exchange rate forecasting and outperforms other models. These findings can form the basis of academic and applied studies for forecasting exchange rate fluctuations and improving policy decisions in this area.