The correlation between follicle-stimulating, luteinizing, total testosterone, and prolactin hormones with insulin resistance in women with polycystic ovary syndrome in Tikrit province
Tikrit ilinde polikistik over sendromlu kadınlarda folikül uyarıcı, luteinize edici, total testosteron ve prolaktin hormonlarının insülin direnci ile ilişkisi
  1. Tez No: 831138
  2. Yazar: RASHA JAMAL HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) en yaygın endokrin durumdur. Fazla kilolu kadınların hirsutizm, amenore ve kısırlığa sahip olduğu söylendi ve yumurtalıkları çok büyük ve kistik olarak tanımlandı. Genç kadınlar genellikle hormonal dengesizlik nedeniyle PKOS yaşarlar. Yüksek testosteron seviyeleri, insülin direnci ve etkisiz veya aşırı büyük yumurtalıklar gibi semptomlar sıklıkla bu sendromla ilişkilidir. Yaklaşık on kadından birinin menopozdan önce PKOS ile savaşabileceği ve beraberinde gelen sorunlarla başa çıkabileceği tahmin edilmektedir. PCOS'un en yaygın nedenleri, gonadotropin salgılatıcı hormonun (GnRH) aşırı üretimi ve folikül uyarıcı hormonun (FSH) lüteinize edici hormona (LH) yetersiz oranının neden olduğu hormonal bozulmadır; diğer unsurlar da durumu etkileyebilir. PCOS, belirli bir nedene bağlı olmayan kalıcı bir durumdur. Stein ve Leventhal onu ilk olarak 1935'te tanımladılar. Üreme, heterojenlik ve metabolizmayı etkileyen bir durumdur. Hastalık, dünya üreme çağındaki kadın nüfusunun yüzde 8,7'sini ve yüzde 17,8'ini etkiliyor. PKOS'un ilk klinik semptomlarının başlangıcı tipik olarak gençlik yıllarında ortaya çıkar. Öte yandan, rahim içi ortam, genetiğin dahil olduğuna işaret eden, hastalığın olası bir kaynağı olarak ima edilmiştir. Vaka-kontrol çalışmasına, Ağustos 2022 ile Aralık 2022 tarihleri arasında Tikrit Devlet Hastanesi'nde tıbbi takip altında bulunan üreme çağındaki 175 kadın gönüllü dahil edildi, bunların yaklaşık 85'i standart çalışma grubu olarak sağlıklı bireylerdi ve geri kalan 85 hastaya klinik olarak teşhis kondu. PCOS. ELISA, FSH, LH, PRL, TTST ve serum insülini değerlendirdi. Çalışmanın bulguları, PKOS'lu kadınlarda ortalama FSH, LH, PRL, TTST ve serum insülininin sağlıklı kadınlara göre daha yüksek olduğunu, FSH için p-değeri=
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most prevalent endocrine condition. Women who were overweight were said to have hirsutism, amenorrhea, and infertility, and their ovaries were described as enormous and cystic. Young women often experience PCOS due to a hormonal imbalance. Symptoms such as elevated testosterone levels, insulin resistance, and ineffective or overly large ovaries are often associated with this syndrome. It is anticipated that around one in ten women may battle with PCOS before menopause and deal with the issues that come along with it. The most common causes of PCOS are an overproduction of gonadotropin-releasing hormone (GnRH) and hormonal disruption caused by an inadequate ratio of follicle-stimulating hormone (FSH) to luteinizing hormone (LH); other elements can also influence the condition. PCOS is a persistent condition not linked to a specific cause. Stein and Leventhal were the ones who initially identified it in 1935. It is a condition that affects reproduction, heterogeneity, and metabolism. The disease affects 8.7 and 17.8 percent of the world's population of reproductive-age women. The onset of the initial clinical symptoms of PCOS typically occurs during the teenage years. On the other hand, The intrauterine setting has been implicated as a possible origin of the disease, which points to the involvement of genetics. The case-control study included 175 female volunteers of reproductive age under medical follow-up in Tikrit general hospital from August 2022 to December 2022, about 85 of whom were healthy individuals as the standard study group, and the remaining 85 patients were clinically diagnosed with PCOS. ELISA assessed FSH, LH, PRL, TTST, and serum insulin. The study's findings demonstrated that the mean FSH, LH, PRL, TTST, and serum insulin were more increased among women with PCOS than in healthful women, p-value=