Numerical investigation and experimental validation of primary flow nozzle of an ejector system
Ejektör sisteminin birincil akış lülesinin sayısal incelenmesi ve deneysel doğrulanması
  1. Tez No: 831157
  2. Yazar: BERİL EMERCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKUŞ, PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ejektör-Difüzör, yüksek basınç enerjisini kinetik enerjiye dönüştüren pragmatik sistemlerden biridir. Dönüştürülen kinetik enerji, düşük basınçlı akışın sistemin içerisine daha çok sürüklenmesi için kullanılmaktadır. Ejektör, sahip olduğu birçok avantajı nedeniyle sektörde farklı uygulamalar için tercih edilmektedir. Ejektör sisteminin temel amacı, birincil akış ile ikincil akışın en verimli şekilde karıştırılmasıdır. İki farklı basınca sahip akışın karıştırılma işlemi karmaşık bir kavramdır ve ejektör performansı doğrudan etkilemektedir. Bu tez çalışmasında birincil akış lülesinin karıştırma ve ejektör performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Karıştırma verimini artırmak için birincil akış lülesi olarak şevron lüle seçilmiş ve şevron lüle hem sayısal hem de deneysel olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, şevron lülesi dairesel lüle ile karşılaştırılarak şevronun performans üzerindeki etkisini incelenmiştir. Farklı debiler, ejektör-difüzör system uzunlukları için ANSYS Fluent ile HAD analizleri yapılmıştır. Deney sürecinde, şevron lüle, farklı debilerde ve karışım kanalı uzunluklarında test edilmektedir. Şevron lüle sayesinde vakum etkisinin artması ve bu sebeple test odası basıncında azalma görülmesi beklenmektedir. Ejektör-difüzör sistemi üzerindeki etkileri anlamak için dairesel bir lüle ile karşılaştırma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ejector-Diffuser system is one of the pragmatic methods to convert high-pressure energy into kinetic energy,, which is used to entrain the low-pressure flow. Because of its many advantages, the ejector is a preferable system for different applications. The main objective of the ejector system is mixing primary and secondary flow. The mixig process is a complicated concept directly affecting performance. In this thesis study, the effects of the primary flow nozzle on mixing and ejector performance are investigated. To increase mixing efficiency, the chevron nozzle is selected as a primary flow nozzle and studied numerically and experimentally. In this study, a chevron nozzle is examined to observe the effect on performance by comparing it with a circular nozzle. CFD analyses are performed with ANSYS Fluent for different mass flow raes and mixing duct lengths. In the experiment process, a chevron is also tested at different mass flow rates and mixing duct length to validate the numerical results. It is expected to increase the vacuum effect due to chevron influence, and it causes a decrease in test chamber pressure. The comparison is performed with a circular nozzle to understand the impact on the ejector-diffuser system.