A hybrid approach in constructing an internal solvency model
İçsel yeterlilik modelinin oluşturulmasında hibrit bir yaklaşım
  1. Tez No: 831158
  2. Yazar: ETKİN HASGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Maliye, Matematik, Actuarial Sciences, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, çeşitli hayatdışı sigortalar branşlarında ele alınan Prim Riski için Solvency Sermaye Gerekliliğini (SCR) hesaplamak için Zaman Serisi, Yapay Sinir Ağı (YSA) ve Kopula modellerini birleştiren yeni bir hibrit yaklaşım sunmaktadır. Hasar prim oranı $Z_{i}=\hat{X}_{i}+\hat{Y}_{i}+\varepsilon_{i}$ formulü ile tanımlanmıştır. Bu formülde $\hat{X}_{i}$ zaman serisi bileşenini, $\hat{Y}_{i}$ ise YSA bileşenini temsil eder. İlk olarak, hasar prim oranları uygun zaman serisi modelleri kullanılarak modellenir ve modelin lineer bileşeni oluşturulur. Sonrasında, uygun otoregresif sinir ağı (NNAR) modeli, her bir branş için uyumlandırılan zaman serisi modellemesinin sonucunda oluşan artıklara uygulanarak, modelin doğrusal olmayan bileşenini tespit etmek için kullanılır. Son olarak, birleşik modelin artıkları R-vine yapısı kullanılarak modellenir. Zaman serisi, otoregresif sinir ağı ve kopula yapısı kullanılarak, seçilen branşlar için hasar prim oranı simülasyonları elde edilir ve Hayat Dışı Prim Riski analizi yapılabilir. Önerilen yaklaşımın etkinliğini değerlendirmek için Standart SCR modeli ve önerilen hibrit model sonucunda ortaya çıkan VaR ve TVaR değerleriyle karşılaştırma yapılır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a innovative hybrid approach combining Time Series, Artificial Neural Network (ANN), and Copula models for calculating the Solvency Capital Requirement (SCR) concerning Non-Life Premium Risk across multiple lines of businesses (LoB). The loss ratio is formulated as $Z_{i}=\hat{X}_{i}+\hat{Y}_{i}+\varepsilon_{i}$, where $\hat{X}_{i}$ represents the Time Series component, and $\hat{Y}_{i}$ denotes the ANN component. Initially, the loss ratios are subjected to modeling through suitable time series models to capture the linear component of the model. Subsequently, the appropriate autoregressive neural network (NNAR) model is applied to the residuals resulting from the time series modeling for each LoB, representing the non-linear component. Lastly, the residuals of the combined model are modeled using an R-vine structure. By utilizing these models and the copula structure, simulated loss ratios are generated for the selected LoBs, enabling the analysis of Non-Life Premium Risk. The comparison with the Standard SCR model and the proposed model incorporating VaR and TVaR is performed to assess the efficacy of the proposed approach.