Üç tarafından sınırlandırılmış tek çıkışlı çoklu çarpan jetlerin farklı dizilim ve geometride çıkıntıları bulunan yüzeylerdeki akış ve ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of flow and heat transfer on surfaces with different arrangements and protrusions in multiple impinging jets with a single outlet enclosed on three sides
- Tez No: 938485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çarpan akış, hava ile soğutma/ısıtma uygulamalarında en yüksek ısı transfer oranlarını sağlayabilir. Bu nedenle, çarpan jetlerin kullanıldığı termal yönetim çalışmalarında geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Çarpma plakası üzerinde yapılan çeşitli yüzey modifikasyonları ile türbülans şiddeti ve yüzey alanındaki artış sayesinde çarpan jetlerin ısıl performansı artırılabilir. Ek olarak, çarpan jetler, nozul çapı, jet ile plaka arasındaki mesafe, nozul geometrisi, jet düzenlenmesi ve çarpma yüzeyindeki kanatçıkların geometrisi ve düzeni gibi çeşitli parametrelerden etkilenir. Ayrıca, plakadaki kanatçıklar, laminer sınır tabakasının türbülanslı sınır tabakaya geçişini etkileyerek ısı transferini önemli ölçüde artırabilir. Bu çalışmanın temel amacı, pürüzsüz yüzeyler ile silindirik, kare ve konik kanatçıklara sahip yüzeyler üzerindeki çarpan jetlerin ısı transferlerinin bir karşılaştırmasını sunmaktır. Bu nedenle, üç tarafı sınırlanmış tek girişli ve tek çıkışlı bir model için bir hesaplamalı çalışma yapılmış ve çoklu çarpan jetler kullanılmıştır. Re=6 000-36 0000 ve H/Dj =2-10 arasındaki jet-plaka aralığı için simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Literatürdeki deneysel verilerle yapılan doğrulama, iyi bir uyum göstermiştir. Yüksek Reynolds sayılarında, pürüzsüz yüzeylere kıyasla silindirik kanatçık eklenmesiyle önemli bir artış sağlanabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Impinging flow can provide the highest heat transfer rates in air cooling/heating applications. Therefore, thermal management studies utilizing impinging jets have a wide range of application areas. The thermal performance of impinging jets can be enhanced through various surface modifications on the impingement plate, which increase turbulence intensity and surface area. Additionally, impinging jets are influenced by several parameters, including nozzle diameter, the distance between the jet and the plate, nozzle geometry, jet arrangement, and the geometry and configuration of fins on the impingement surface. Moreover, fins on the plate can significantly enhance heat transfer by affecting the transition of the laminar boundary layer to a turbulent boundary layer. The primary objective of this study is to present a comparison of the heat transfer performance of impinging jets on smooth surfaces and surfaces with cylindrical, square, and conical fins. Therefore, a computational study was conducted for a model with a single inlet and a single outlet, enclosed on three sides, using multiple impinging jets. Simulations were performed for a jet-to-plate spacing range of H/Dj = 2–10, and Re = 6 000–36 000. The validation with experimental data from the literature showed good agreement. At high Reynolds numbers, a significant increase in heat transfer was observed with the addition of cylindrical fins compared to smooth surfaces.