Tip 2 Diyabetes mellituslu bireylerde serum katestatin, nükleer faktör kappa b, interlökin-6 ve tümör nekroz faktör-alfa düzeylerinin SCORE2-diabetes ile hesaplanan kardiyovasküler hastalık risk skoru üzerine etkileri
Effects of serum catestatin, nuclear factor kappa b, interleukin-6, and tumor necrosis factor-alpha levels on SCORE2-diabetes–estimated cardiovascular risk in individuals with type 2 Diabetes mellitus
  1. Tez No: 1016645
  2. Yazar: CENK ORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tip 2 diyabetes mellituslu bireylerde katestatin, IL-6, TNF-α ve NF-κB düzeylerinin SCORE2-Diabetes kardiyovasküler risk skoru ile ilişkisini değerlendirmek ve inflamatuar/antiinflamatuar biyobelirteçlerin kardiyometabolik risk belirlemedeki potansiyel rollerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Analitik, kesitsel bu çalışmaya, HbA1c düzeyi ≥%9 olan 40–70 yaş arası toplam 87 tip 2 diyabetes mellituslu birey, iç hastalıkları polikliniğine başvurduğu sırada dahil edilmiştir. Yüksek HbA1c eşik değeri, inflamatuar yükün belirgin olduğu bir hasta grubunda biyobelirteç–risk ilişkisini daha net ortaya koyabilmek amacıyla tercih edilmiştir. Tüm olgularda klinik ve biyokimyasal veriler ile hemogram kayıt altına alınmış; serum katestatin, IL-6, TNF-α ve NF-κB düzeyleri ELISA ile ölçülmüş; hemogramdan SII ve SIRI hesaplanmıştır. On yıllık kardiyovasküler olay riski SCORE2-Diabetes skoru ile belirlenmiş ve tüm verilerin istatistiksel analizinde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Katestatin düzeyi ile SCORE2-Diabetes risk skoru arasında güçlü negatif bir korelasyon saptanmıştır (p<0.001; r:-0.958). IL-6, TNF-α ve NF-κB ise SCORE2-Diabetes skoru ile pozitif yönlü güçlü bir korelasyon göstermiştir (p<0.001; r:0.994, r:0.917, r=0.944). İnflamatuar belirteçler ile risk skoru arasındaki bu güçlü pozitif ilişkiler, çalışmanın seçilmiş hasta grubunun yüksek inflamatuar yükü ile ilişkili olabilir. Sitokin düzeyleri ile HbA1c ve trigliserid arasında pozitif yönlü anlamlı bir korelasyon saptanmıştır. SII ve SIRI indeksleri SCORE2-Diabetes skoru ile anlamlı pozitif korelasyon göstermiştir. Sonuç: Düşük katestatin ve yüksek IL-6, TNF-α ve NF-κB düzeylerinin artmış kardiyovasküler riskle paralel seyretmesi; SII ve SIRI'nın bu yükü düşük maliyetli hematolojik göstergeler olarak yansıtması dikkate değerdir. Bulgular, SCORE2-Diabetes gibi risk modellerine inflamatuvar biyobelirteçler ve hemogramdan türetilen indekslerin eklenmesinin tip 2 diyabetes mellituslu bireylerde kişiselleştirilmiş kardiyovasküler risk sınıflandırmasına katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between catestatin, IL-6, TNF-α, and NF-κB levels and the SCORE2-Diabetes cardiovascular risk score in individuals with type 2 diabetes mellitus, and to investigate the potential roles of inflammatory/anti-inflammatory biomarkers in cardiometabolic risk assessment. Materials and Methods: This analytical, cross-sectional study included a total of 87 individuals aged 40–70 years with type 2 diabetes mellitus and an HbA1c level ≥9%, who were enrolled at the time of presentation to the internal medicine outpatient clinic. A high HbA1c threshold was deliberately selected to more clearly elucidate the relationship between inflammatory biomarkers and cardiovascular risk in a patient population with a pronounced inflammatory burden. Clinical and biochemical data, along with complete blood count parameters, were recorded for all participants. Serum catestatin, interleukin-6 (IL-6), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), and nuclear factor kappa B (NF-κB) levels were measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). The systemic immune-inflammation index (SII) and systemic inflammation response index (SIRI) were calculated from hemogram data. The 10-year cardiovascular event risk was assessed using the SCORE2-Diabetes risk score, and a p value <0.05 was considered statistically significant in all analyses. Results A strong negative correlation was observed between serum catestatin levels and the SCORE2-Diabetes risk score (p<0.001; r=−0.958). In contrast, IL-6, TNF-α, and NF-κB levels demonstrated strong positive correlations with the SCORE2-Diabetes score (p<0.001; r=0.994, r=0.917, and r=0.944, respectively). These robust positive associations between inflammatory markers and cardiovascular risk may be attributed to the high inflammatory burden characteristic of the selected patient population. Significant positive correlations were also identified between cytokine levels and both HbA1c and triglyceride concentrations. Furthermore, the SII and SIRI indices showed significant positive correlations with the SCORE2-Diabetes risk score. Conclusion: The parallel association of low catestatin and high IL-6, TNF-α, and NF-κB levels with increased cardiovascular risk, and the ability of SII and SIRI to reflect this burden as low-cost hematological indicators, are noteworthy. The findings suggest that incorporating inflammatory biomarkers and hemogram-derived indices into risk models such as SCORE2-Diabetes may contribute to personalized cardiovascular risk stratification in individuals with type 2 diabetes mellitus.