Bakım veren aile üyelerinin ilaç uygulama davranışlarını destekleyecek klinik eczacılık hizmetinin geliştirilmesi
Development of clinical pharmacy service to support medication administration behaviors of family caregivers
- Tez No: 831297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL OKUYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda bakım veren aile bireylerinin ilaç uygulama ile ilişkili sorunlarını tespit etmek ve bu kapsamda Aile Bakım Veren İlaç Uygulama Sorunları Ölçeği'nin (FCMAHS) Türkçe versiyonun psikometrik özelliklerini değerlendirmek ve tespit edilen sorunlara yönelik teoriye dayalı geliştirilen farmasötik bakım hizmetinin etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız üç serbest eczaneye gelen bakım veren aile bireyleri üzerinde yürütülmüştür. Birinci kısımda FCMAHS ölçeğinin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri test-tekrar test, açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) hesaplanarak değerlndirilmiştir. Ayrıca bakım verenlerin ilaç uygulama sorunları, sağlık okuryazarlığı, bakım yükü, ilaç bilgi düzeyi, ilaç yönetimine yönelik yapılandırılmış teoriye dayalı ölçek ile değerlendirilmiştir. Geliştirilen farmasötik bakım hizmetinin, bakım aile bireylerinin ilaç uygulamalarına etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to determine the medication administration problems of family caregivers, in this context, to evaluate the psychometric properties of the Turkish version of the Family Caregiver Medication Administration Hassles Scale (FCMAHS-TR) and to evaluate the effect of the pharmaceutical care service developed based on theory for the identified problems. Materials and Methods: Our study was carried out family caregivers in three community pharmacy. In the first part, psychometric properties of the FCMAHS-TR was conducted. Test-retest, explanatory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) of this scale were performed. In addition, medication administration problems, adherence, health literacy, care burden, medication knowledge level, the medication management evaluated with structured theory-based scale. In the last part, the effect of the developed pharmaceutical care service on the medication administration of the family caregivers was evaluated.