Doğan Gündüz'ün eserlerinin çocuk edebiyatı ve eğitsel iletiler açısından incelenmesi
Examination of Doğan Gündüz's works in terms of children's literature and educational messages
  1. Tez No: 831304
  2. Yazar: YUSUF AYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada modern çocuk edebiyatı yazarlarımızdan Doğan Gündüz'ün eserleri çocuk edebiyatının temel ilkeleri ve eğitsel iletiler bakımından incelenmiştir. Araştırmada incelenen eserler, Doğan Gündüz'ün çocuklara yönelik yazdığı 5'i okul öncesi dönemi kapsayan 15 çocuk kitabından oluşmaktadır. Tezde nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Bu yöntem temel alınarak Doğan Gündüz'ün çocuklar için kaleme aldığı öykü ve romanları biçim (boyut, kâğıt, kapak-cilt, sayfa düzeni, harfler, resimler); içerik (konu, izlek, karakterler, dil ve anlatım, çevre); eğitsel iletiler (aktarım şekillerine göre doğrudan ve dolaylı iletiler, iletilerin uygunluğu) açısından incelenmiştir. Eserler çocuk edebiyatının temel ilkeleri etrafında çocuğa görelik yönünden incelenerek yorumlanmış, betimsel analiz yöntemiyle çözümlenerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Gündüz'ün eserlerinin genel olarak biçim ve içerik yönünden çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun olduğu belirlenmiş, biçim ve içerik bakımından çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun olmayan özellikler de açıklanmıştır. Diğer yandan yazarın öykü ve roman türündeki eserlerinde toplamda 148 eğitsel ileti tespit edilmiş, bu iletilerin kullanım sıklıkları ortaya konmuştur. Yazarın öykü ve romanlarında en sık kullandığı iletinin sevgi iletisinden hareketle doğa ve hayvan sevgisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, the works of Doğan Gündüz one of our modern chıldren's lıterature wrıters, were examıned ın terms of the basıc prıncıples of chıldren's lıterature and educatıonal messages.the works examıned ın the research consıst of 15 chıldren's books by Doğan Gündüz, 5 of which appeal to the preschool perıod. the document revıew method, one of the qualıtatıve research methods, was used ın the study.ın the study, the works of Doğan Gündüz are examıned ın terms of format (sıze, paper,cover, page, letters, layout ıllustratıon );content (subject, theme, heroes, envıronment, language, expressıon) and educatıonal messages(dırect and ındırect messages accordıng to the way of transmıssıon, the approprıateness of the messages). The works were evaluated and ınterpreted ın terms of theır suıtabılıty for chıldren, and analyzed and evaluated usıng the descrıptıve analysıs method. It has been seen that the works of Gündüz generally comply wıth the basıc prıncıples of the chıldren's lıterature ın terms of form and content are also revealed ın the study. a total of 148 eductıonal messages were ıdentıfıed ın the works of the author ın the genre of the storıes and novels, and the frequency of use of these messages was revealed. the message that the author used most frequently ın hıs storıes and novels was the message of love for nature love for anımal are other messages that the author uses most frequently ın hıs storıes and novels.