Yoğun Bakım Hastalarının Enerji ve Besin Ögeleri Tüketimlerinde Ne Kadar Hedefe Ulaşılıyor: İndirekt Kalorimetre/Formüller:İndirekt Kalorimetre/Formüller
Assessment of achieving energy and nutrient intake targets in intensive care patients: İndirect calorimetry vs. formulas
  1. Tez No: 831350
  2. Yazar: DİDEM AYBİKE HASPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GİZEM ÇAPAR, DR. ŞULE GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yoğun bakım hastalarında bazal enerji harcamalarının ölçülmesinde indirekt kalorimetre (IC) altın standart olarak görülmektedir. Bu çalışma, Kayseri Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde(YBÜ), mekanik ventilasyon desteği alan stabil YBÜ hastalarının bazal enerji harcamalarının ölçülmesinde indirekt kalorimetre ile ölçümü, çeşitli formüller ile hesaplanan tahmini enerji gereksinim değerleri ve günlük enerji alımlarının karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Ayrıca hastaların hastanede enteral veya parenteral olarak aldıkları beslenme planları ile yapılan ölçümlerin (IC, HB formülü ve ESPEN rehber önerisi) değerlendirilmesi de amaçlanmıştır. Çalışma, 42'si (%60) erkek, 28'i (%40) kadın olmak üzere 70 hasta üzerinde yürütülmüştür. 38 hastaya 15 dakika süreyle indirekt kalorimetre ölçümü yapılmıştır. Aynı zamanda Harris Benedict formülü ile bazal enerji harcaması ölçülmüştür. 32 hastaya ise Harris Benedict formülü uygulanmıştır. Hastaların anket formu uygulanarak demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, yoğun bakım sürecine ilişkin bilgileri, hastaların beslenme planları ve kan bulguları kaydedilmiştir. Hastaların, hastalık ve mortalite durumlarını değerlendirmek için Sıralı Organ Yetmezliği Değerlendirmesi (SOFA) ve Akut Fizyoloji Ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (APACHE II) skorları; nütrisyonel risk durumlarını belirlemek için PNI ve m-Nutric skorları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Indirect calorimetry (IC) is considered the gold standard for measuring basal energy expenditure in intensive care unit (ICU) patients. This study was planned to compare the measurement of basal energy expenditure using Indirect Calorimetry with various formula-based estimated energy requirements and daily energy intake in stable ICU patients receiving mechanical ventilation support at Kayseri City Hospital ICU units. Additionally, the study aimed to evaluate the nutrition plans provided to patients through enteral or parenteral routes in conjunction with the measurements (IC, Harris Benedict formula, and ESPEN guidelines). The study was conducted on 70 patients, with 42 (60%) being male and 28 (40%) female. Indirect Calorimetry measurements were performed on 38 patients for 15 minutes. Basal energy expenditure was also measured using the Harris Benedict formula for 32 patients. Demographic characteristics, anthropometric measurements, information related to the ICU stay, nutrition plans of patients, and laboratory findings were recorded via literatüre-based a questionnaire. To assess the patients' disease and mortality status, SOFA and APACHE II scores were used, while PNI and m-Nutric scores were employed to determine their nutritional risk status.