Ranked set sampling for environmental research in sustainable smart cities: Estimation of dependence measures
Sürdürülebilir akıllı kentlerde çevresel araştırmalar için sıralı küme örneklemesi: Bağımlılık ölçülerinin kestirimi
  1. Tez No: 831431
  2. Yazar: YUSUF CAN SEVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çevre problemlerinde, araştırmacılar birçok engelle ve kısıtlamayla karşılaşırlar. Bunların başlıcaları örnekleme aşamasında ortaya çıkar. Örneğin, örnekleme maliyeti, ölçüm hataları, örnekleme süresi, çevresel faktörler nedeniyle örnekleme birimlerinin toplanamaması gibi durumlar bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle, bütün kitleyi temsil eden bir örneklem seçmek önemlidir. Bu amaçla, tek bir rastgele örneklem seçilebilir. Burada sorun, kitlenin bir seferde seçilen örneklem tarafından ne kadar iyi temsil edildiğidir. Bu soruna karşı, sıralı küme örneklemesi (SKÖ) geliştirilmiştir. SKÖ birçok alanda uygulanmış ve uygun maliyetli bir örnekleme yöntemi olduğu kanıtlamıştır. (X, Y ), bileşik olasılık yoğunluk fonksiyonunu f(x, y) ve bileşik kümülatif dağılım fonksiyonunu F(x, y) ile rastgele vektörler olsun. Tezin amacı, f(x, y)'nin bağımlılık parametresinin tahmin edilmesidir. Çevre çalışmalarında, suyun depolama derinliği ve aktarma süresi, yer altı suyu kalitesinin çeşitli ölçümleri (pH, nitrat, sülfat ve klorür), sel hacmi ve süresi, sel zirvesi ve sel hacmi gibi rastgele değişkenler (X ve Y) arasındaki korelasyonu dikkate alarak incelenmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Bu tezde, Gumbel (Tip I) iki değişkenli üstel ve Farlie-Gumbel-Morgenstern (FGM) tipi iki değişkenli gamma dağılımının bağımlılık parametresi için SKÖ, genelleştirilmiş geliştirilmiş SKÖ ve uç SKÖ'ye dayalı en çok olabilirlik tahminleri araştırılmıştır. Ayrıca, bağımsızlık testi için olabilirlik oranı istatistikleri incelenmektedir. Gumbel (Tip I) iki değişkenli üstel dağılımında olabilirlik oranı testi için bir uygulama sunulmuştur. Ayrıca, RSS prosedüründe kusurlu sıralama durumu incelenmiştir. Bu amaçla, iki değişkenli normal dağılımın bağımlılık parametresinin tahmininde SKÖ'ye dayalı en çok pseudo olabilirlik yöntemi kullanılmıştır. Diğer taraftan, bağımlılık parametresinin güven aralığı için bazı parametrik olmayan bootstrap teknikleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In environmental problems, researchers face numerous obstacles and limitations. The main ones are encountered at the sampling step. For example, some of them are cost of sampling, measurement errors, the length of the sampling process, the inability to collect sampling units because of environmental factors, etc. Thus, it is important to select a sample that is representative of entire population. For this purpose, a single random sample can be selected. Here the issue is how well the population is represented by the sample that is selected at once. Against this problem, ranked set sampling (RSS) has been developed. RSS has been applied in many areas and has proven to be a cost effective sampling scheme. Let (X, Y) be random vectors with the joint probability density function f(x, y) and joint cumulative distribution F(x, y). The aim of the dissertation is to estimate the dependence parameter of f(x, y). In environmental studies, there are a number of issues in that should be examined by considering the correlation between random variables (X and Y ) such as storage depth and translation time of water, various measures of groundwater quality (pH, nitrate, sulfate, and chloride), flood volume and its duration, flood peak and its volume, and so on. In this dissertation, maximum likelihood estimates based on SRS, RSS, generalized modified RSS (GMRSS) and extreme RSS (ERSS) are investigate for the dependence parameter of Gumbel (Type I) bivariate exponential and Farlie-Gumbel-Morgenstern (FGM) type bivarite gamma distribution. Also, likelihood ratio statistics are examined for testing the independence. An application is given for likelihood ratio test in Gumbel (Type I) bivariate exponential distribution. Furthermore, imperfect ranking case is examined in the RSS procedure. For this purpose, maximum pseudo-likelihood based on RSS is used in estimating the dependence parameter of bivariate normal distribution. On the other hand, some non-parametric bootstrap techniques for confidence interval of dependence parameter are defined.