Kapya biber ve atıklarının sıfır atık yaklaşımıyla farklı koşullarda kurutulması
Drying of capia pepper and its wastes under different conditions with a zero waste approach
- Tez No: 831452
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde sıfır atık yaklaşımı ile kırmızı kapya biberlerin ve atıklarının yeşil enerji kaynağı kullanan bir kurutucu sistem ile kurutularak değerlendirilmesi amaçlanmış ve bu kurutmaların modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Yeşil enerji kaynağı kullanan bir kurutucu sistemin kullanılmasının, yaygın kullanılan elektrikli bir tepsili kurutucunun kullanılması ile kıyaslanması da gerçekleştirilmiştir. Optimum kurutma yönteminin hibrit sistemde 50°C'de kurutma ile elde edildiği sonucuna deneysel incelemelerin istatistiksel olarak karşılaştırılması ile varılmıştır. Daha sonra, kapya biberlerin perikarp, sap, plasenta ve tohum kısımlarının sıcak hava ile etüvde ve güneş enerjili hibrit sistemde olmak üzere iki farklı kurutma yöntemi ile kurutulması gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemlerle 40, 50, 60 ve 70°C sıcaklıklarında kurutulan örnekler için kurutma kinetiğinin incelenmesinde kuruma hızı ve zamana bağlı nem oranının kuruma grafiği incelenmiş ve kurumanın matematiksel modellemesi gerçekleştirilerek en uygun modellemenin Midilli ve Küçük modeli olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis, drying of red capia pepper and its wastes with zero waste approach used hybrid drying system that use green energy source and modelling of drying. There was provided by a compare between electrical hot air oven dryer that its uses commanly and drying system that use green energy. It was decided to at 50°C on hybrid drying system is the optimum drying methods by statistical comparison of the experimental studies. And then capia pepper and their wastes were dryed on two different drying system as hot air oven dryer and solar hybrid system. In the analysis of the drying kinetics for the samples dried at 40, 50, 60 and 70°C with these methods, the drying graph of the drying rate and time dependent humidity was examined and the mathematical modeling of drying was carried out and it was decided that the most suitable model was the Midilli and Küçük model.