Lojistik performans ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin bir analizi: G20 ülkeleri üzerinde bir uygulama
An analysis of the relationship between logistics performance and economic growth: An application on G20 countries
  1. Tez No: 831619
  2. Yazar: DİLEK TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, içsel büyüme teorisine katkılarıyla 20. Yüzyılın öne çıkan iktisatçılarından biri olan Joseph Barro'nun kamu harcamalarının iktisadi büyümeyi arttırdığı tezinden yola çıkarak G20 ülkelerinin LPI girdi bileşenlerinde aldığı puanlar incelenmiş ve girdi bileşenlerinde daha yüksek puan alan ülkelerin daha yüksek iktisadi büyüme oranına sahip olduğunu ortaya koymak için G20 ülkelerinin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), Konteyner Elleçleme Hacmi (yıllık elleçlenen TEU adetleri) ve Tarifeli Taşımacılık Bağlanırlık Endeksi (LSCI) verileri üzerinden Panel Eşbütünleşme, Regresyon ve Nedensellik Analizleri yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, GSYİH ile TEU verileri arasında çift yönlü bir nedensellik saptanırken TEU verilerindeki %1 oranında artışın GSYİH verilerinde %0,71 oranında bir artış yarattığı belirlenmiştir. Bu çalışma, lojistik yetkinlik, kalite ve altyapı alanlarında yapılacak kamu yatırımlarının iktisadi büyümeyi desteklediğini ve ülkelerin uluslararası pazarlardaki rekabetçi gücünü arttırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, rank and scores of G20 countries in LPI input components are examined considering the thesis of Joseph Barro, who is one of the leading economists of 20th century with his contributions to the endogenous economic growth theory, that suggests public expenditures increase the economic growth in a country. The study seeks to prove that the higher scores in LPI input components, the higher rate of economic growth by applying Panel Cointegration, Regression and Casuality Analysis that check the connections between G20 countries' GDP, Port Container Traffic (yearly handled TEU quantities) and Liner Shipping Connectivity Index (LSCI) rate. The results show that a mutual casualty between GDP and TEU, and 1 unit increase in TEU corresponds to 0,71 unit increase in GDP. This study reveals that public investments in logistics competence, quality and infrastructure support economic growth and increase the competitiveness of countries in international markets.