Covid-19 pandemisinde Türk iş hukukunda uzaktan çalışmanın bir türü olarak evden çalışma
Working from home as a type of remote working in Turkish labor law in the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 831620
  2. Yazar: CANDAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN TUAÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Covid-19 salgını 2019 yılının sonlarına doğru hayatımıza aniden girmesi ile birlikte tüm dünya düzeninde değişimi beraberinde getirmiştir. Virüsün tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılması ve pek çok ölüme sebebiyet vermesi bizi alışık olmadığımız ve belki de ilk defa deneyimleyeceğimiz davranışlara sürüklemeye başlamıştır. Tüm dünyada etkisini hızlı bir şekilde gösteren Covid-19 virüsünün yayılma hızını ve bulaşma riskini azaltmak için gerekli önemler alınmaya başlanmış ve özellikle çalışma yaşamında hızlı bir değişime gidilmiştir. Dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye de, evden veya uzaktan çalışma uygulamasına geçiş yapmaya başlamış ve böylelikle hem işletmelerin varlıklarını koruyabilmek hem de virüsün yayılma riskini azaltabilmek için yeni çalışma düzenine geçiş yapılmıştır. Hukukumuzda evden çalışma, Türk Borçlar Kanunu ve İş Kanunu çerçevesinde düzenlenmiştir. İş Kanunu kapsamında uzaktan çalışmaya ilişkin yer alan düzenleme evden çalışma içinde geçerlilik göstermekle birlikte uzaktan çalışmanın bir alt başlığı olarak değerlendirilmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkisiyle işin iş yerinde fiziki olarak değil, evden görülmesi sağlanmış ve üretimin devam edebilmesi için evden çalışma yöntemi kaçınılmaz bir uygulama haline gelmiştir. Bu nedenle evden çalışmanın detaylarıyla incelenmesi konusu önem taşımaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic has brought about the change in the whole world order as it suddenly entered our lives towards the end of 2019. The rapid spread of the virus all over the world and causing many deaths began to drag us into behaviors that we are not used to and perhaps for the first time. The necessary importance to reduce the spread rate and the risk of contamination of the COVİD-19 virus, which quickly shows its effect all over the world, has started to take a rapid change in working life. As in the world countries, Turkey has started to switch from home or from a remote working practice and thus the transition to a new working order has been made in order to protect the assets of enterprises and to reduce the risk of spreading the virus. Working from home in our law has been regulated within the framework of the Turkish Code of Obligations and Labor Law. Although the regulation on remote working within the scope of the Labor Law is valid for working from home, it is considered as a sub-title of remote working. Under the influence of the whole world, COVİD-19 was influenced by the influence of the outbreak, not physically, but from home, but the work method has become an inevitable practice in order to continue production. For this reason, the issue of examining the details of the work from home has started to be important.