S-alkil tiyosemikarbazon bileşiklerinin kalıp reaksiyon ile bazı geçiş metallerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of S-alkyl thiosemicarbazone compounds of some transition metals by template reaction
  1. Tez No: 811261
  2. Yazar: MÜMİN HÜSAMİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT İLHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tiyosemikarbazonların ve metal komplekslerinin kimyası, çok dişli ligand özellikleri ile birlikte biyolojik özellikleri, değişken bağlanma türleri ve yapısal çeşitlilikleri üzerine yapılan araştırmalar önemli bir alan olmuştur. Bu çalışmalar, tiyosemikarbazon türevlerinin biyolojik aktivitelerinin aldehit veya keton gruplarına ek olarak, sübtitüentlerin yapısal özellikleri, konumları, metal atomu ve oksidasyon sayısı gibi faktörlere bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Bu tez çalışması, N1, N4-diariliden-S-alkiltiyosemikarbazonlar olarak bilinen simetrik olmayan kalıp komplekslerin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve antioksidan özelliklerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada, 2-hidroksipropiyofenon S-aliltiyosemikarbazon ligandı başlangıç maddesi olarak sentezlenmiştir. Elde edilen S-aliltiyosemikarbazon, çinko(II), nikel(II) ve oksovanadyum(IV) tuzları varlığında salisilaldehit ve 3-etoksisalisilaldehit türevleri ile kalıp reaksiyonu yaparak N2O2 tipinde kompleksler sentezlenmiştir. Yeni bileşikler, analitik ve spektroskopik yöntemler (IR, UV-Vis ve 1H-NMR) kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca, uygun kristal formlara sahip olan komplekslerin moleküler yapıları tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The chemistry of thiosemicarbazones and metal complexes, along with their multi-dentate ligand properties, biological characteristics, variable binding modes, and structural diversity, has been a focal point of numerous research studies. These investigations have revealed that the biological activities of thiosemicarbazone derivatives vary depending not only on the aldehyde or ketone group but also on the structure and position of substituents, as well as the metal atom and oxidation state. This thesis aims to explore the synthesis, structural characterization, and antioxidant properties of asymmetric N2O2-type tetradentate N1,N4-diarylidene-S-alkylthiosemicarbazone template complexes. In this study, 2-hydroxypropiophenone S-allylthiosemicarbazone ligand was synthesized as the starting material. The S-allylthiosemicarbazones obtained were reacted with zinc(II), nickel(II), and oxovanadium(IV) salts in the presence of salicylaldehyde and 3-ethoxysalicylaldehyde derivatives, leading to the synthesis of N2O2-type complexes. The newly synthesized compounds were characterized using analytical and spectroscopic techniques such as IR, UV-Vis and 1H-NMR. Additionally, the molecular structures of complexes with suitable crystal forms were elucidated using single-crystal X-ray diffraction method.