İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında uyarıcı görsellerin önemi ve algılanmalarında bağlamın etkisi: İstanbul Park transportta bir araştırma
The importance of stimulating visuals in occupational healty and safety practices and effect of context on perceptions: Research in Istanbul Park transport
- Tez No: 831642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tehlike ve risklerin var olduğu dünyada, bu tehlike ve risklerin varlığını bildiren, eylem ve düşünceye yönlendiren görseller son derece önemli ve bu önemin gereği olarak yaygın kullanıma sahiptir. Bu çalışmada, iş sağlığı ve güvenliği alanında sıkça kullanılan uyarıcı görsellerin algılanmasında; uyarıcı görselin algılanmasında bağlamın etkisi nakliyeciler üzerinde incelenmiştir. Çalışma alanı nakliyecilerin yoğun olduğu bir garaj seçilmiş ve bağlamın, görsel uyaranların algılanması üzerindeki etkisi 300 kişinin yer aldığı bir örneklem üzerinde araştırılmıştır. Ayrıca, eğitim, İSG eğitimi alması durumu ve mesleki tecrübenin uyarıcı görsellerin algılamadaki önemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world where dangers and risks exist, visuals that inform about the existence of these dangers and risks and direct them to action and thought are extremely important and are widely used as a requirement of this importance. In this study, in the perception of stimulating visuals that are frequently used in the field of occupational health and safety; The effect of the context on the perception of the stimulant visual was examined on the carriers. The study area was chosen as a garage with a large number of transporters, and the effect of the context on the perception of visual stimuli was investigated on a sample of 300 people. In addition, the importance of education, occupational health and safety training and professional experience in perceiving stimulating visuals were investigated.