Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında C reaktif protein/albümin oranı, nötrofil/lenfosit oranının prognoz ve sağ kalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of C reactive protein/albumin ratio and neutrophil/lymphocyte ratio on prognosis and survival in non-small cell lung cancer patients
  1. Tez No: 831641
  2. Yazar: HALE SAĞLAM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akciğer kanseri dünyada en sık görülen ve kansere bağlı ölümlere en sık neden olan kanserdir. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri sessiz ilerlediğinden ve belirti vermediğinden lokal ileri evrede ya da metastatik evrede tespit edilmektedir ve prognozu kötü seyretmektedir. Bu nedenle hastaların prognozunu öngörmede noninvaziv, kolay ulaşılabilir özellikte tetkiklere ihtiyaç duyulmuştur. Çalışmamıza Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji kliniğine 01.01.2010-01.01.2023 tarihleri arasında başvuran 310 hasta dahil edilmiştir. Kanser gelişiminde ve prognozunda inflamasyonun önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu nedenle inflamasyon parametresi olarak kullanılan CRP/Albümin oranı ve Nötrofil/Lenfosit oranının genel sağ kalımla ilişkisi incelendi. İleri evre kanser hastalarında yüksek olmasını beklediğimiz CRP değerinin yükselmesi ile azalmış sağ kalım ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi(p:0,002). İnflamasyon durumunda azalması beklenen ve negatif akut faz reaktanı olan albümin değerini genel sağ kalımla ilişkisi de istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p:0,002). CRP/Albümin oranı için en iyi cut-off değeri 0,46 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer in the world and the most common cause of cancer-related deaths. Since non-small cell lung cancer progresses silently and does not cause symptoms, it is detected in the locally advanced or metastatic stage and has a poor prognosis.For this reason, non-invasive, easily accessible tests are needed to predict the prognosis of patients. 310 patients who applied to EskiĢehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital Medical Oncology clinic between 01.01.2010 and 01.01.2023 were included in our study.It is known that inflammation plays an important role in cancer development and prognosis. For this reason, the relationship between the CRP/Albumin ratio and the Neutrophil/Lymphocyte ratio, used as inflammation parameters, and overall survival was examined. The relationship between increased CRP value, which we expected to be high in advanced cancer patients, and decreased survival was found to be statistically significant (p:0.002). The relationship between albumin value, which is a negative acute phase reactant and is expected to decrease in case of inflammation, and overall survival was also found to be statistically significant (p:0.002). The best cut-off value for CRP/Albumin ratio was determined to be 0.46.