Karbon nanotüp kullanılarak güç tutuşur pamuklu kumaş üretimi
Production of flame-retardant cotton fabric using carbon nanotube
  1. Tez No: 831715
  2. Yazar: SOLOMON GETACHEW GEREMEDHN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEN SEMA DALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, karbon nanotüp kullanılarak güç tutuşur pamuklu kumaş tasarımı ve üretimidir. Bu amaçla, pamuklu kumaşlar üzerine yeni bir aplikasyon yöntemi olan çok tabakalı kaplama (LBL) yöntemi ile farklı konsantrasyonlarda hidroksillenmiş çok duvarlı karbon nanotüp çözeltileri aktarılmıştır. Aplikasyonlar sonrasında işlem görmemiş ve işlem görmüş pamuklu kumaşların test ve analizleri yapılmıştır. Yapılan testler ve analizler şunlardır: dikey yakma, LOI testi, kopma mukavemeti ve elektriksel direnci testleri. Ayrıca, kumaşların yüzey morfolojisinin incelenmesi, termal ve dekompozisyon özelliklerinin karakterize edilmesi ve bağlanan fonksiyonel grupların belirlenmesi için SEM, TGA ve FTIR analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, pamuklu kumaşa sadece APP aktarıldığında LOI değeri %26,8'dir. APP ve %5 CNT aktarıldığında LOI değeri %36,6 olmuştur. Sadece APP kumaşa aktarıldığında kömürleşme boyu 7,5 cm'dir. %5 CNT kumaşa aktarıldığında kömürleşme boyu 5,5 cm'dir. Ek olarak, CNT aktarımı ile pamuklu kumaşın termal dayanımı artmıştır, kopma mukavemeti düşmemiştir ve kumaş anti-statik özellik kazanmıştır. SEM ve FTIR analiz sonuçlarına göre APP ve CNT'nin pamuklu kumaşlara başarılı bir şekilde aktarıldığı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is the design and production of flame retardant cotton fabric using carbon nanotube. For this purpose, different concentrations of hydroxylated multi-walled carbon nanotube solutions were transferred onto cotton fabrics using a new method called layer-by-layer coating (LBL). After the applications, untreated and treated cotton fabrics were tested and analyzed. The performed tests and analyzes are as follow: vertical burning test, LOI test, tensile strength, and electrical resistance tests. In addition, SEM, TGA and FTIR analyzes were carried out to examine the surface morphology of the fabrics, to characterize their thermal and decomposition properties, and to determine their bonding functional groups, respectively. As a result, when only APP was transferred onto the cotton fabric, LOI value was 26.8%. When APP and 5% CNT was transferred onto the cotton fabric, LOI value was 36.6%. Moreover, when only APP was transferred onto the fabric, the chair length was 7.5 cm. When 5% CNT was transferred onto the fabric, the chair length was 5.5 cm. In addition, with CNT transfer, the thermal resistance of the cotton fabric increased, the breaking strength did not decrease, and the fabric gained anti-static properties. According to the results of SEM and FTIR analyzes, it has been proven that APP and CNT were transferred onto the cotton fabrics successfully.