Transkateter AORT kapak implantasyonu yapılan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients undergoing transcatheter aortic valve implantation
  1. Tez No: 831828
  2. Yazar: YELİZ ÖZEKES KATIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KARAKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı kliniğinde 2017-2023 yılları arasında sedasyon eşliğinde Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu (TAVİ) uygulanan hastaların dosyalarını ve anestezi raporlarını endikasyonları, prosedür özellikleri, kullanılan anestezi ilaçları, komplikasyonları, retrospektif olarak inceleyerek TAVİ sırasında anestezi uygulamaları için protokol oluşturmak. Hastalar ve Yöntem: TAVİ uygulanan hastaların dosyalarındaki girişime ait verileri ve anestezi formları restrospektif olarak incelendi. Demografik veriler, uygulanan tedavi sırasında eşlik eden komorbiditeler, görüntüleme verileri, fonksiyonel kapasite, kullanılan anestezik ilaçlar, oluşan yan etki ve komplikasyonlar ile ilgili veriler toplandı. SPSS programı ile istatistiksel değerlendirme yapıldı. Bulgular: İncelenen 204 hastadan 57 hastaya Sapien XT, 85 hastaya Evolut R, son olarak 62 hastaya Myval biyoprotez TAVİ kapağı implante edildiği görüldü. Tüm hastalara sedasyon uygulanmış olup, en çok propofol ve remifentanil infüzyonu kullanılmıştı. Sapien XT kapak kullanılan hastalarda girişim sırasında noradrenalin ve adrenalin ihtiyacı diğer kapaklara oranla yüksek bulunurken; Myval kapak kullanılan hastalarda girişim sırasında nitrogliserin ihtiyacının, diğer kapaklara oranla daha fazla olduğu saptandı. Tüm kapak tiplerinde girişim sonrası en sık komplikasyon paravalvüler kaçaktı ve en sık Evolut R kapak yerleştirilen hastalarda görüldü. Girişim sonrası geçici kalp pili gereksiniminin ise en sık Sapien XT kapak kullanılan hastalarda olduğu görüldü. Sonuç: Kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve anestezi uzmanından oluşan ekip üyelerinin birinci görevi doğru hasta seçimi yapmaktır. Lokal anestezi sedasyon ve genel anestezi tercihi anestezi uzmanının seçimine bağlı olmakla birlikte, tüm anestezi yöntemlerine uygun ortam sağlanmalıdır. Çalışmamızda kullanılan kapak türlerinin farklı avantajları, dezavantajlarının ve komplikasyon oranlarının olduğunu gözlemledik. Hastaya özel kapak seçimiyle birlikte komplikasyon oranlarının azalacağını ve bunlarla ilgili yapılacak prospektif çalışmaların bu seçimlere katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to establish a protocol for anesthesia applications during sedation-guided transcatheter aortic valve implantation (TAVI) by retrospectively analyzing the indications, procedural features, anesthesia drugs used, complications in the files and anesthesia reports of patients who underwent TAVI between 2017-2023 at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation. Patients and Methods: The operation data and anesthesia forms in the patients' files who underwent TAVI were reviewed retrospectively. Demographic data, accompanying comorbidities during treatment, imaging data, functional capacity, anesthetic drugs used, side effects, and complications were collected. Statistical evaluation was performed with the SPSS program. Results: Sapien XT valve was implanted in 57 patients, Evolut R valve was implanted in 85 patients, and Myval bioprosthesis TAVI valve was implanted in 62 patients. All patients were sedated, and mostly propofol and remifentanil infusions were used. In patients using Sapien XT valves, the need for noradrenaline and adrenaline during the procedure was found to be higher than other valves. In patients with Myval valves, the need for nitroglycerin during the procedure was found to be higher than other valves. Paravalvular leakage was the most common postoperative complication in all valve types and most commonly seen in patients with Evolut R valve placement. The need for a temporary pacemaker after the intervention was most common in patients who used Sapien XT valves. Conclusion: The first task of cardiology, cardiovascular surgery, and anesthesiologist team members is to make the proper patient selection. Although the choice of local anesthesia, sedation, and general anesthesia depends on the anesthesiologist's preference, an appropriate environment should be provided for all anesthesia methods. This study revealed that the valve types have different advantages, disadvantages, and complication rates. The complication rates may decrease with patient-specific valve selection, and prospective studies on these may contribute to these choices.