Divriği ilçesi'nin coğrafyası
Geography of the Divriği town
  1. Tez No: 144601
  2. Yazar: GÜLPINAR AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ARINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Araştırma konusunu oluşturan Divriği İlçesi, Fırat Nehri'nin bir kolu olan Çaltı Çayı Havzası içerisinde yer almaktadır. Doğudan Erzincan, batıdan Kangal, kuzeyden Zara- İmranlı ve güneyden Malatya ile sınır oluşturmaktadır. Divriği ilçesinin yüzölçümü 2782 km.2 dir. Kuzeyde ilçenin en önemli dağlan Çengelli, Delidağ, Efendi, Göldağı ve Akdağlardır. Güneyde Demirli, Geyikli ve Sançiçek dağlan, doğuda Iğmbat dağı ve batıdan Dumluca dağlanyla çevrilidir. İlçenin en önemli akarsuyu Çaltı Çayı' dır. Divriği, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri arasında geçiş özelliği gösteren bir iklime sahiptir. Kışın yoğun kar yağışı ve soğuk, yazın sıcak ve kuraktır. Araştırma sahasında yıllık ortalama sıcaklık 1 1.2 ° C, yıllık ortalama yağış 370. 1 mm. dir. Geniş kayalıklann hakim olduğu araştırma sahasında zonal, azonal ve intrazonal toprak grublan dağılış göstermektedir. İlçeyi çevreleyen dağların bazılarında meşe, ardıç ve çam ormanlan dağılış göstermektedir. Şehrin tarihi Hititlere kadar geriye gitmektedir (M.Ö 90). Araştırma sahası içerisinde 109 köy, 26 mahalle, 86 mezraa, 21 yayla ve 92 ağıl yerleşmesi vardır. Saha da 2000 yılı genel nüfiıs sayımı sonuçlarına göre nüfus 23313 kişi olup, bu nüfusun % 61.6' sı Divriği şehrinde, % 38.4'ü bucak ve köylerdedir. Ekonomisi tarımsal faaliyetler ve demir madenciliğini kapsar. Bu kaynaklann kullanımı sınırlıdır. Araştırma sahasından sürekli bir göç hareketi vardır. Bugün Divriği, sosyo-kültürel ve sosyo - ekonomik sorunlarına çözüm ihtiyacında olan Türkiye'nin geri kalmış yerleşmelerinden biridir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study, the town Divriği is located near the Çaltı Stream Valley, a branch of the river Eupharates. It is surrouned by Erzincan in east, Kangal in the west, Zara- imranlı in the north and Malatya in the south. The town of Divriği is area 2782 km.2 The important mountains of the town are the following; Çengelli Mountain in the north, Deli Mountain, Efendi Mountain, Göldağ and Akdağ. In the south, there are Demirli, Geyikli Mountains and Sançiçek in the southeast, Igmbat in the east and Dumluca Mountains in the west. The most important river of the town is Çaltı Stream. The Divriği has a climate which shows a transitional characteristic between the Central Anatolia and Eastern Anatolia regions. In winters, it is heavy snowy and cold; in summers, it is hot and dry. In the searching field, the average annual temperature 1 1.2 0 C, the average annual rainfall is 370.1 mm area. There are large rocky fields zonal and azonal and intrazonal lands shaped by the climate and vegetations. Some of the mountains of the town have sparse forestry of oak, juniper and pine trees. The history of the town dates back to the Hittites ( BC 90). There are 1 town, 109 villages, 26 districts, 86 fields, 21 plateaus and 92 pen in that region. According to the 2000 general cencus the population of the region is 23313 and % 61.6 of it is in Divriği, % 38.4 in borough and in the villages. The economy depends basically on agriculture and catle-breeding and iron mine. This means is restricted to living. There is always a migration in the area. Today Divriği is one of the Türkiye under developed areas socio-culturial and socio- economic problems need to be solved.