Fen bilimleri öğretmen adaylarının eğitimde dijitalleşme ve dijital teknoloji kullanımı ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
Examination of the opinions of preservice science teachers on digitalization and the use of digital technology in education
- Tez No: 831910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BERTİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmen adaylarının eğitimde dijitalleşme ve dijital teknolojiye yönelik tutumlarının ve bu teknolojinin eğitimde ve fen sınıflarında kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Bu amaç kapsamında yapılan araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğrenim gören toplam 121 fen bilimleri öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk basamağında, bütün adaylardan görüşleri alınıp ilerleyen aşamalarda öğretmen adaylarının sayıları amaçlı örneklem kapsamında, gönüllü öğrencilerin belirlenmesiyle daraltılmıştır. Bu şekilde adayların görüşlerinin detaylıca incelenmesi sağlanmıştır. Araştırma kapsamında fen bilimleri öğretmen adaylarına“Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”(DTYTÖ),“Fen Eğitiminde Dijital Teknoloji Yazılı Görüşme Formu”(FEDT-YGF),“Fen Eğitiminde Dijital Teknoloji Kullanımı Görüşme Formu”(FEDTK-GF),“Fen Eğitiminde Dijital Teknoloji Sınıfı Tasarım Formu”(FEDTS-TF) uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak frekans, yüzde ve ki-kare hesaplamaları yapılmış, anlamlılık değerlerine yer verilmiş ve tablolandırılmıştır. Nitel veriler ise öğretmen adaylarından alınan yanıtlar ve çizimlerin içerik analizi yöntemiyle incelenerek verilerin kodlanmasıyla temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Öğretmen adaylarının araştırma kapsamında verdikleri tüm yanıtlar sınıf düzeyleri ve frekanslar dikkate alınarak incelenmiş, değerlendirmeler yapılmıştır. DTYTÖ, FEDT-YGF, FEDTK-GF, FEDTS-TF elde edilen veriler incelendiğinde fen bilimleri öğretmen adaylarının eğitimde dijital teknolojiye ve fen eğitiminde dijital teknolojiye yönelik görüşlerinde sınıf düzeyleri açısından anlamlı bir ilişki olduğu ve mesleki hayatlarında, kendi fen sınıflarında dijital teknolojiyi kullanmaya yönelik görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Fen bilimleri öğretmen adaylarının görüşlerinin sınıf düzeylerine göre değişim gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to learn about the digitalization and development of science teacher candidates in education attitudes towards digital technology and how this technology is used in education and science is to examine their views on its use in classrooms. For this purpose the research was carried out by Bolu Abant İzzet Baysal in the 2022-2023 academic year. With a total of 121 science teacher candidates studying at has been carried out. In the first step of the study, the opinions of all candidates were taken. In the following stages, the number of teacher candidates within the scope of purposeful sampling, was narrowed down by the determination of volunteer students. In this way, candidates detailed analysis of their opinions. Science within the scope of research“Attitude Scale Towards Digital Technology”to prospective science teachers (DTYTÖ),“Digital Technology in Science Education Written Interview Form”(FEDT-YGF),“Digital Technology Use in Science Education Interview Form”(FEDTK-GF),“Digital Technology Classroom Design Form in Science Education”(FEDTS-TF) has been applied. The obtained quantitative data were calculated by frequency, percentage and chi-square calculations using the SPSS statistical package program, their significance values were included and tabulated. Qualitative data, on the other hand, were analyzed by the content analysis method of the answers and drawings received from the pre-service teachers, and themes and sub-themes were formed by coding the data. All the answers given by the pre-service teachers within the scope of the research were examined by considering the grade levels and frequencies, and evaluations were made. When the data obtained from DTYTÖ, FEDT-YGF, FEDTK-GF, FEDTS-TF were examined, it was determined that there was a significant relationship between the views of pre-service science teachers on digital technology in education and digital technology in science education in terms of grade levels, and their views on using digital technology in their own science classes in their professional life were positive. It has been concluded that the views of pre-service science teachers vary according to their grade levels.