GUTÜD öğretim modeli etkililiğinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of the effectiveness of GUTÜD instructional model in terms of certain variables
  1. Tez No: 831964
  2. Yazar: ERHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu araştırmanın amacı blok tabanlı bir öğretim ortamı olan Scrtach ile yapılmış olan, aynı tür etkinlikler ve içerikler bulunduran; GUTÜD öğretim modeline göre, İnşacılık modeline göre ve doğrudan öğretim modeline göre öğretim yapılarak, bu öğretim modellerinin bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlilik algılarına, kodlama başarılarına, kodlamaya yönelik tutumlarına, bilgi işlemsel düşünme becerilerine ne derece etki ettiğini belirleyebilmektir. Bu kapsam da araştırmanın çalışma grubu Bolu ilinde bulunan bir ortaokuldaki kura ile seçilmiş üç farklı şubedeki 99 öğrenciden oluşmaktadır. Rastgele seçilen sınıflara GUTÜD modeli, doğrudan öğretim modeli ve inşacılık modeli atanmıştır. Bu araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Seçilen sınıflara ön ve son test olarak bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlilik algısı ölçeği, scratch ortamı için kodlama başarı testi, kodlamaya yönelik tutumları ölçeği, bilgi işlemsel düşünme testi uygulanmıştır. Ön testlerin uygulanması ile öğrencilere sekiz hafta boyunca ikişer saat araştırmacı tarafından hazırlanan ders planları ve etkinlikler uzman öğretmen tarafından uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 26 programında analiz edilmiştir. GUTÜD, doğrudan öğretim, inşacılık modelinin; bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlilik algısı ölçeğine, bilgi işlemsel düşünme testine, ortaokul öğrencilerinin kodlamaya yönelik tutumlarına, scratch ortamı için kodlama başarı testine yapılan analizlerin sonucunda bütün grupların son test puanları ile ön test puanlarına göre daha yüksek çıkmıştır. GUTÜD, doğrudan öğretim ve inşacılık modellerinin bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlilik algısına ve bilgi işlemsel düşünme testine göre gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ortaokul öğrencilerinin kodlamaya yönelik tutumları ve scratch ortamı için kodlama başarı testine göre gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to teach using Scratch, a block based education environment, containing same activities and content, and determine to what extent GUTÜD teaching model, constructivism model and direct teaching model affect self-efficacy perceptions of computational thinking skills, coding success, attitudes towards coding, and computational thinking skills. In this context, the study group of this research consists of ninety-nine students from three different classes selected randomly from a secondary school in Bolu province. GUTÜD model, direct instruction model and constructivism model were assigned to those randomly selected classes. A quasi-experimental pattern was used in this research. A self-efficacy perception scale for computational thinking skills, a coding achievement test for Scratch environment, an attitude scale towards coding and a computational thinking test were applied to the selected classes as pre and post tests. The lesson plans and activities were applied to the students by the expert teacher with the application of the pre tests two hours a week for eight weeks. Collected data were analyzed in SPSS 26 program. As a result of the analyses made on GUTÜD, direct instruction and constructivism models using the self-efficacy perception scale for computational thinking skills, the computational thinking test, the attitudes of secondary school students towards coding, and the coding achievement test for the scratch environment, the post-test scores of all groups were higher than the pre-test scores. GUTÜD, direct instruction and constructivism models have no significant difference amongst groups in terms of self-efficacy perception for computational thinking skills and computational thinking test. A significant difference was found between the secondary school students' attitudes towards coding and the coding achievement test for scratch environment.