Kettlebell antrenmanlarının erkek basketbolcularda kuvvet ve anaerobik güce etkisi
The effect of kettlebell training on strength and anaerobic power in male basketball players
- Tez No: 832010
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı basketbolculara uygulanacak olan 8 haftalık kettlebell antrenmanlarının kuvvet ve anaerobik güce etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Aydın ilinde bulunan Nazilli Büyükşehir Belediye Spor Kulübü ve Aydın Akademi Spor Kulübü'nde mücadele eden basketbolcular katıldı. Deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olarak ayrılmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, kuvvet ve anaeorobik güç ölçümleri Kettlebell egzersizlerine başlamadan önce ön test olarak alınmıştır. Ardından sekiz hafta Kettlebell egzersizlerinden sonra son testler yapılmış ve aradaki fark istatistiksel açıdan incelenmiştir. Kontrol grubu katılımcılarına Kettlebell egzersizi yaptırılmamıştır. Deney grubu ve kontrol grubu araştırma boyunca aynı basketbol antrenman programını uygulanmıştır. Kontrol grubunun haricinde deney grubu basketbol antrenmanlarına ilaveten 8 hafta süresince, haftada üç kez, bir saat boyunca Kettlebell egzersizi yapmıştır. Katılımcıların kuvvetlerini değerlendirmek için 1 maksimum tekrar squat ve 1 maksimum tekrar bench press testi uygulanmıştır. Anaerobik güçlerini belirlemek için dikey sıçrama testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of 8-week kettlebell training to be applied to basketball players on strength and anaerobic power. Material and Methods: Basketball players competing in Nazilli Büyükşehir Belediye Sports Club and Aydın Akademi Sports Club in Aydın province participated in the study. They were divided into experimental group (n=12) and control group (n=12). Anthropometric measurements, strength and anaerobic power measurements of the participants were taken as a pre-test before starting the kettlebell exercises. Then, after eight weeks of kettlebell exercises, post-tests were made and the difference was statistically examined. Kettlebell exercise was not performed on the control group participants. The experimental group and the control group applied the same basketball training program throughout the research. Except for the control group, the experimental group did Kettlebell exercises for one hour, three times a week, for 8 weeks in addition to basketball training. In order to evaluate the strength of the participants, 1 maximum-rep squat and 1 maximum-rep bench press test were applied. Vertical jump test was applied to determine their anaerobic power.