Everyday life and domestic space in Djuna Barnes's Ladies Almanack and Gertrude Stein's Tender Buttons: A modernist reading
Djuna Barnes'in Kadınlar Yıllığı ve Gertrude Stein'ın Hassas Düğmeler adlı eserlerinde gündelik hayat ve iç mekan: Modernist bir inceleme
- Tez No: 832036
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, modernizmin rehberliğinde, Djuna Barnes'ın Kadınlar Yıllığı (1928) ve Gertrude Stein'ın Hassas Düğmeler adlı eserlerindeki evcimenlik kavramını incelemektedir. Zira, Djuna Barnes ve Gertrude Stein, modernist yazarların evsel olanı nasıl daha güzel hale getirmek istediklerine dair harika örneklerdir. Barnes ve Stein, bayağılaştırma estetiğine dayanan ev içi yaşamı ele alarak, gündelik yaşamın dokusunda saklı olan tehlike, korku ve şiddeti ortaya çıkarmaktadırlar. Seçilen yazarların Viktorya döneminin geleneksel ev içi ve toplumsal normlarına karşı direnişlerini, modern yaşamın getirdiği parçalanma ve kopukluğa bakış açılarını ve sanatsal ifadenin getirebileceği olumlu sonuçlara yönelik arzularını ortaya koymayı amaçlıyorum. Böylece, modernist yazarlar tarafından kullanılan biçimsel deneyselliğin, gündelik yaşam malzemesini tamamen ortadan kaldırmak yerine onu dönüştürmeye ve canlandırmaya yönelik olduğu sonucuna ulaşıyorum.
Özet (Çeviri)
This study, by the guidance of modernism, examines the concept of domesticity in Ladies Almanack (1928) by Djuna Barnes and Tender Buttons by Gertrude Stein. For, Djuna Barnes and Gertrude Stein are notable examples of how modernist authors wanted to make the domestic space more beautiful. In their treatments of domestic life which is based on an aesthetic of de-sublimation, Barnes and Stein give vent to the danger, fear, and violence that were hidden in the fabric of everyday life. I intend to reveal the selected authors' resistance to the traditional domestic and social norms of Victorian era, their approaches to disintegration and detachment induced by modern life, and their aspirations for the positive outcomes that artistic expression can bring. Thus, I reach the conclusion that the formal experimentation employed by modernist writers works towards transforming and revitalizing the everyday material of life rather than completely dismantling it.