Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme ve bilişim sistemleri aracılığıyla haksız çıkar sağlama suçları
Crimes of obstructing or disrupting the system, destroying or changing data and gaining unfair benefits through the information system
  1. Tez No: 832050
  2. Yazar: CEREN NUR ENGİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AYGÜN EŞİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Eldeki çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Topluma Karşı Suçlar”isimli başlık altındaki Üçüncü kısmın“Bilişim Alanında Suçlar”başlıklı Onuncu bölümünün“Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme”başlıklı 244. maddesindeki suçları öğretideki yaklaşımlar, yargı kararları ve teknolojideki güncel gelişmeler kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bilişim sistemleri ve bilişim suçlarının genel esaslarına yer verilmiştir. Bu doğrultuda bilişim, bilişim alanı ve bilişim sistemi kavramları izah edilmiştir. Bununla birlikte bilişim sistemlerine ilişkin teorik kavramlar olan bilgisayar, veri, internet kavramlarından bahsedilmiştir. Akabinde bilişim suçu tanımlanarak bilişim suçunun genel özellikleri ile karşılaştırmalı hukukta ve Türk hukukunda bilişim suçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde birinci bölümde izah edilen ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Bilişim Alanında Suçlar”başlığı altındaki“Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme”başlıklı 244. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasındaki“Bilişim sistemini engelleme, bozma ve verileri yok etme veya değiştirme suçları”, çalışmamızın üçüncü bölümünde ise ilgili maddenin dördüncü fıkrasındaki“Bilişim sistemleri aracılığıyla haksız çıkar sağlama suçu”suç genel teorisi kapsamında suçun unsurlarına ayrılarak ayrı ayrı incelenmiştir. Bu kapsamda suçun özel görünüş biçimlerinden olan teşebbüs, iştirak ve içtima kurumlarına değinilerek suçun cezası ile suçta soruşturma ve kovuşturma evreleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the crimes defined in Article 244 of the TCK titled“Crimes against the Community”under the Third Section entitled“Crimes in the Field of Informatics”and the Tenth Chapter entitled“Obstruction, Disruption, Destruction or Alteration of the System”will be evaluated in the scope of approaches in the doctrine, judicial decisions and current developments in technology. Our study consists of three main parts. In the first part, general principles of information systems and informatics crimes will be addressed. In this context, the concepts of informatics, informatics field and informatics system will be explained. In addition, theoretical concepts related to information systems such as computer, data, and internet concepts will be mentioned. Then, the information crime will be defined and the general characteristics of the informatics crime will be evaluated in comparative law and the evaluation of informatics crimes in Turkish law will be made. In the second part of our study, the first and second paragraphs of Article 244 titled“Obstruction, Disruption and Destruction or Alteration of the Informatics System”under the heading of“Crimes in the Field of Informatics”in the TCK explained in the first part of our study and the crime of“Obtaining Unfair Benefit through Information Systems”in the fourth paragraph of the relevant article will be examined by dividing the elements of the crime under the scope of the general theory of crime separately. In this context, the crime's punishment and the investigation and prosecution stages of the crime will be explained by addressing the institutions of attempt, participation, and concurrence, which are special appearances of the crime.