2011-2021 yılları arası ÖSYM Arapça dil sınavlarında söz varlığı
Vocabulary in Arabic language exams of ÖSYM (2011-2021)
  1. Tez No: 832096
  2. Yazar: HİLAL KARA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada ÖSYM tarafından son 10 yılda yayınlanmış Arapça sınavı dokümanları derlenmiş, sözcük varlığı açısından inceleme ve analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın evrenini ÖSYM dil sınavlarındaki yazılı kaynaklar oluşturmaktadır. 2020 yılı ilkbahar döneminde yabancı dil sınavı yapılmadığı için bu kısım araştırmaya dâhil edilmemiştir. Yapılan analizler, incelemeler ve taramalar sonucunda sınavlarda bulunan kelime grupları yıllara göre birbiriyle karşılaştırılmış ve kullanılmış kelimeler gruplar halinde listelenerek yazılmıştır. Araştırmada 5 kez ve üstü tekrar eden fiiller, 10 kez ve üstü tekrar eden kelimeler, edatlar, harf-i cerler ve sınavlarda geçen deyim, atasözleri ve eşdizimler, soru sayıları ile birlikte belirtilip tercüme edilmiş ve listeler halinde yazılmıştır. Yapılan sınavlarda bazı kelimelerin 1 kez geçtiği görülmüştür. Son 10 yılda yapılan sınavlarda atasözü 1 kez kullanılmıştır. Deyim ve eşdizimlerin bazıları diğer yıllarda da tekrar sorulmuştur. 2011 yılından itibaren uygulanan sınavların tümünde kullanılan kelimeler, fiiller, eşdizim ve diğer kelime gruplarının güncel kelimelerden seçildiği görülmüştür. Soru kökleri, paragraflar ve şıklar da dâhil olmak üzere ikinci dili edinen kişilerce anlaşılması zor sözcüklerin kullanımı yok denecek kadar azdır. Bu çalışmayla sınava girecek olan, akademik kariyer düşünen ve Arapça öğreniminde bulunan kişilerin faydalanacağı verilerin ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Arabic language examination documents published by ÖSYM in the past ten years were collected and examined and analyzed in terms of vocabulary. The published part of questions from the past three years is included in the review. This research is a qualitative research in which a document analysis model was used. The research universe consists of written sources taken from the language tests of ÖSYM. As a result of the analyses, exams and scans, the groups of words in the exams were put into comparison with each other according to the years, and the words used were listed in groups. In the research, verbs repeated 5 times or more, words, articles and prepositions repeated 10 times or more, as well as idioms, proverbs and collocations used in exams were all identified, translated and put into lists. In the exams, it was observed that some words were seen only once. Proverbs were also used once in the exams held in the last 10 years. Some of the idioms and collocations were asked about in other years. It was also observed that the word, verbs, collocations and other word groups used in all of the exams applied since 2011 were selected from current words. There is little to no use of words that are difficult to understand by second language learners, including question stems, paragraphs, and choices. With this study, it is aimed to reveal the data that will benefit the people who will take the exam, who are considering an academic career and who are teaching Arabic.