A study on factors affecting EFL instructors' practices during emergency online education
Acil çevrimiçi eğitim sırasında öğretim görevlilerin uygulamalarını etkileyen faktörler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 832095
  2. Yazar: ZEYNEP KARGALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Acil Çevrimiçi Eğitimin Kovid-19 salgını sırasında öğretim görevlilerinin uygulamalarına etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için, 2020/2021 akademik yılında öğretim üyelerinin yeni benimsenen bu sistem ile ilgili algılarına ilişkin kapsamlı bilgi toplamak amacıyla karma bir araştırma yöntemi kullanıldı. Nicel veriler 50 öğretim görevlilerine dağıtılan anket yoluyla, nitel veriler ise gönüllü olan 10 öğretim görevlisinden oluşan odak grupla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Görüşmelerde eğitmenlerin acil durum çevrimiçi eğitimi sırasındaki deneyimlerine değinildi. Her iki yöntemden toplanan veriler analiz edildi ve ilgili literatürle karşılaştırılarak sonuçlara varıldı ve gelecekteki çevrimiçi öğretme ve öğrenme uygulamalarına yönelik öneriler sunuldu. Öğretim üyelerinin teknolojik ve pedagojik becerilerden yararlanma konusundaki yeterliliklerini artırmak amacıyla, öğretmen adaylarına yönelik tüm alanların müfredatlarında bu becerilere odaklanan derslere yer verilmesi önerilmiştir. Ayrıca karar vericiler çevrimiçi dil eğitimi alanında hem mevcut hem de gelecekteki öğretmenlerin teknolojik okuryazarlıklarını geliştirmeye yönelik hizmet içi ve hizmet öncesi programlar sağlamalıdır. Ancak, bu çalışmanın bulgularının katılan katılımcılarla sınırlı olduğunu ve çevrimiçi eğitimdeki tüm öğretim elemanlarına genellenmemesi gerektiğini belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of emergency online education on instructors' practices during the Covid-19 pandemic. To achieve this goal, a mixed research method was utilized to gather comprehensive information on instructors' perceptions of this newly adopted system during the 2020/2021 academic year. Quantitative data was collected through a questionnaire distributed to 50 instructors, while qualitative data was obtained through semi-structured interviews conducted with a focus group of 10 instructors who had volunteered. The interviews delved into the experiences of the instructors during emergency online education. The data collected from both methods were analyzed and compared to related literature to draw conclusions and provide recommendations for future online teaching and learning practices. In order to enhance the competence of instructors in utilizing technological and pedagogical skills, it was recommended to include courses focused on these skills in the curricula of all fields for teacher candidates. Additionally, decision-makers should provide in-service and pre-service programs to improve the technological literacy of both current and future teachers in the field of online language education. However, it should be noted that the findings of this study were limited to the participants involved and should not be generalized to all instructors in online education.