EFL learners' spoken interaction practices through technology-enhanced collaborative language learning
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin teknoloji destekli işbirlikli dil öğrenme yoluyla sözlü etkileşim pratikleri yapması
  1. Tez No: 832099
  2. Yazar: HAVVA NUR YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yabancı dil öğrenimi, hedef dile önemli ölçüde maruz kalmayı ve bireylerin birbirleriyle etkileşimini gerektirmektedir. Ancak, Yabancı Dil Olarak İngilizce (YDİ) öğrenme bağlamının bu imkanları yeterli bir şekilde sağlayamaması nedeniyle, öğrenciler genellikle konuşma becerilerinde istenen yeterliliği göstermekte zorlanmaktadır. Türkiye'de uzaktan eğitime kayıtlı yükseköğretim seviyesindeki öğrenciler derslerini, daha çok öğretmen merkezli olarak gerçekleşen Öğrenme Yönetim Sistemleri üzerinden almaktadır ancak bu sistem öğrencilerin birbirleriyle eş zamanlı konuşma pratiği yapmalarına olanak tanımamaktadır. Bununla birlikte, araştırmalar Teknoloji Destekli Dil Öğreniminin (TDDÖ) hem sınıf içi hem de sınıf dışı etkinlikler yoluyla kişilerarası etkileşimi ve iş birliğini artırdığını göstermektedir. Dolayısıyla TDDÖ, YDİ bağlamındaki bu boşluğu doldurma potansiyeline sahip olabilmektedir. Bunu dikkate alarak, araştırmacı-öğretmen tarafından, öğrencilerin İngilizce sözlü etkileşim pratikleri yapmalarına yardımcı olmak için bir çevrimiçi işbirliği platformu olan Padlet kullanılarak ders dışı uygulamalar tasarlanmıştır. Bu tez çalışması, öğrencilerin bu uygulamalara yönelik algılarını ve araştırmacının bu çalışmalara dair değerlendirmelerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir eylem araştırmasıdır. Yabancı Dil (İngilizce) I dersi kapsamında öğrenciler Padlet platformunda ikili olarak eşleştirilip, beş hafta boyunca haftalık belirlenen konular hakkında birbirlerine ses kayıtları göndererek sözlü etkileşim pratiği yapmışlardır. Araştırmacı, Google Meet aracılığıyla, haftalık olarak hazırlanan Padlet duvarını ekran paylaşımı yaparak, öğrencilerin etkinliklerini gerçek zamanlı olarak izlemiş ve sanal sınıf ortamındaki gözlemlerini ve düşüncelerini yansıtmak için haftalık bir araştırma günlüğü tutmuştur. Çalışmada nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce ihtiyaç analizi kapsamında, öğrencilerin derse dair görüşlerini almak için dönem sonu ders değerlendirme formu kullanılmıştır. Öğrencilerin uygulamaya yönelik algıları, haftalık uygulama değerlendirme formları ve çalışmanın sonunda yarı yapılandırılmış şekilde hazırlanmış olan görüşme formu aracılığıyla ortaya çıkarılmıştır. Araştırmacının görüşleri ise günlüklere aktarılarak elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde, içerik ve betimsel analiz kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda bir web aracı olan Padlet platformunda yapılan çalışmaların, öğrenci iş birliğini ve onların İngilizce öğrenmeye dair motivasyonlarını artırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğrencilerin sınıf dışında sözlü etkileşim pratikleri yapmalarına olanak sağlamıştır. Bu müfredat dışı uygulamanın, öğretmen merkezli öğretimi azaltarak akran öğrenimini ve etkileşimini artırdığı; buna ek olarak haftalık ders konularının pekiştirilmesini kolaylaştırdığı görülmektedir. Araştırmacının monitör rolü, öğrencilere anında geri bildirim verilmesini kolaylaştırarak uzaktan eğitimde öğrenci-öğretmen etkileşimini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign language learning requires significant exposure to the target language and individuals' interaction among themselves. However, since the English as a Foreign Language (EFL) learning context does not provide these opportunities adequately, students often struggle to demonstrate the desired proficiency in speaking skills. Tertiary-level students enrolled in distance education in Türkiye mostly take courses through Learning Management Systems, which are predominantly teacher-centered and do not allow students to practice speaking with each other simultaneously. However, research shows that Technology-Enhanced Language Learning (TELL) increases interpersonal interaction and collaboration through both in-class and out-of-class activities. Therefore, TELL may potentially fill this gap in the context of EFL. Bearing this in mind, the researcher-teacher designed extracurricular activities using Padlet, an online collaboration platform, to help students practice spoken interaction in English. This thesis is an action research study that aims to reveal students' perceptions of these practices and the researcher's evaluations of the learners' practices. Within the Foreign Language (English) I course scope, students were paired on the Padlet platform, and they practiced spoken interaction by sending voice recordings to each other on weekly topics for five weeks. The researcher monitored the students' practices in real-time by screen sharing the weekly Padlet wall via Google Meet and kept a weekly research journal to reflect her observations and thoughts in the virtual classroom environment. Qualitative data collection tools were used in the study. Within the scope of needs analysis before starting the study, an end-of-course evaluation form was used to obtain students' opinions about the course. Students' perceptions of the practices were revealed through weekly practice evaluation forms and an interview form designed in a semistructured format at the end of the study. The views of the researcher were obtained through the journals. Content and descriptive analysis were used to analyze the collected data. In line with the findings, it was revealed that the studies conducted on the Padlet platform, a web tool, increased student collaboration and their motivation to learn English. It also allowed students to practice spoken interaction outside the classroom. These extracurricular practices appear to have increased peer learning and interaction by reducing teacher-centered instruction and facilitating reinforcement of weekly course topics. The researcher's role as a monitor enabled immediate feedback to the students and increased student-teacher interaction in distance education.