International trade & its correlation to economic growth
Uluslararası ticaret potansiyeli ve ekonomik büyüme ile ilişkisi
- Tez No: 832116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, küresel iş ortamının bağlamı içinde uluslararası ticaret ile ekonomik büyüme arasındaki karmaşık ilişkiyi ele almaktadır. Ekonomik entegrasyonun dinamikleri, uluslararası ekonomik sistemlerin çeşitliliği ve küreselleşmeyi yönlendiren çeşitli faktörler incelenmektedir. Çalışma, uluslararası iş yapmaya yönlendiren nedenleri değerlendirmekte olup, bunlar satış genişlemesi, kaynak edinimi ve risk azaltmayı içermektedir. Müdahaleci ve serbest ticaret teorilerini kapsamaktadır. Ticaret korumacılığı ve ekonomik ve ekonomik olmayan gerekçeleri ile gümrük vergileri ve gümrük dışı engel türü ticaret kontrol araçları analiz edilmektedir. İhracat ve ithalat dahil uluslararası ticaretin farklı şekilleri avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte incelenmektedir. Finansal risklerden hükümet düzenlemelerine kadar uluslararası ticaretin zorlukları ve tehlikeleri detaylı bir şekilde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the intricate relationship between international trade and economic growth within the context of the global business environment. It scrutinizes the dynamics of economic integration, the diverse economic systems across nations, and the various factors driving globalization. The study evaluates the motives for companies to engage in international business, encompassing sales expansion, resource acquisition, and risk reduction. Encompassing interventionist and free trade theories. It evaluates trade protectionism and its rationales, both economic and non-economic, and analyzes instruments of trade control such as tariffs and non-tariff barriers. The diverse modes of trading internationally, including exporting and importing, are examined along with their advantages and disadvantages. Challenges and pitfalls of international trade, ranging from financial risks to government regulations, are thoroughly assessed.