Twitter'da metin madenciliği ve duygu analizi ile uzaktan eğitim memnuniyetinin incelenmesi
Examination of distance education satisfaction with text mining and sentiment analysis on Twitter
- Tez No: 832126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KESKİNKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde cep telefonlarını elimizden düşürmememizin bir sebebi de sosyal medya platformlarıdır. Kullanıcıların sosyal ağ platformlarından en az birinde hesabı olduğu düşünülürse, sosyal medya kullanımının dünya genelinde çok yaygın olduğunu görebiliriz. Sosyal medyadan elde edilen veriler analiz edilerek yararlı bilgiler elde edilmektedir. Bu çalışmada amaç, Twitter platformunda kullanıcıların uzaktan eğitim konusu üzerinde yazmış oldukları fikir, tartışma ve görüşleri metin madenciliği yöntemiyle toplayıp duygu analizlerini yapmak ve daha sonra duygu sınıf yüzdeliklerine bakılarak ve önceki çalışmalarla da karşılaştırma yapılarak memnuniyet durumunu belirlemektir. Böylece uzaktan eğitimin ne kadar benimsendiğinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak uzaktan eğitim sisteminin daha yararlı olabilmesi için önerilerde bulunulması da amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Twitter platformu üzerinden #UzaktanEğitim #OnlineEğitim ve #ÇevrimiçiEğitim etiketleri kullanılarak 24.03.2022–24.03.2023 tarihleri arasında profili herkese açık kullanıcılardan elde edilen Türkçe paylaşımlar üzerinde duygu analizi yapılmıştır. Duygu analizi sonucunda yorumların %41'inin negatif, %33.9'unun pozitif ve %25.1'inin ise nötr duygu içerdiği tespit edilmiştir. Duygu durumlarını etkileyen faktörler arasında en çok eğitim kalitesi kaygısı ve yaşanan deprem felaketi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the reasons why we do not drop our mobile phones today is social media platforms. Considering that users have an account on at least one of the social networking platforms, we can see that the use of social media is very common around the world. By analyzing the data obtained from social media, useful information is obtained. The aim of this thesis study is to collect the ideas, discussions and opinions written by the users on the subject of distance education on the Twitter platform by text mining and to analyze the emotions and then to determine the satisfaction status by looking at the emotion class percentages and comparing them with previous studies. Thus, it is aimed to reveal how much distance education has been adopted. Accordingly, it is also aimed to make suggestions for the distance education system to be more useful. Within the scope of the study, sentiment analysis was carried out on the Turkish posts obtained from users whose profiles are publicly available between 24.03.2022 and 24.03.2023 using the #UzaktanEgitim #OnlineEgitim and #CevrimiciEgitim tags on Twitter. As a result of sentiment analysis, it was determined that 41% of the comments contained negative, 33.9% positive and 25.1% neutral emotions. Among the factors affecting their emotional state, it was seen that the most common anxiety about the quality of education and the earthquake disaster.