CAD/CAM hibrit materyalleri ile adeziv rezin simanarasındaki bağlanma dayanımına farklı yüzeyhazırlıklarının etkisi
Effect of different surface treatments on bond strength of resin cement to CAD/CAM hybrid materials
- Tez No: 832194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİKER, DOÇ. DR. ŞULE TUĞBA DENİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı farklı CAD/CAM materyallerine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin materyallerin rezin siman ile bağlantı dayanımına etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmada 4 farklı materyalden (Grandio VOCO, Vita Enamic, Shofu HC ve Cerasmart) 260 örnek hazırlanmıştır. Örnekler pürüzlendirme işlemleri için 5 alt gruba bölünmüştür. Kontrol, asit (HF), alüminium oksitle kumlama (Al2O3), tribokimyasal kumlama (Cojet) ve femtosaniye lazer (FS lazer). Yüzey işlemlerinden önce ve sonra yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Termal siklus testi ile yapay yaşlandırma işleminden sonra örneklerin işlem yüzeyine silan ve dual-cure rezin siman uygulanmıştır. Seramik örnekler makaslama bağlanma dayanımı testine tabi tutulmuş ve meydana gelen başarısızlık tipleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel veriler SPSS 25.0 programında, Shapiro Wilk testi, 2 yönlü ANOVA testi, post hoc olarak Tukey testi, Ki-kare testi ile analiz edilmiş ve ikili karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmesi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: The aim of this study was to investigate the effect of different surface treatments applied to different CAD/CAM materials on the bond strength of the resin cement. Materials and Methods: In the study, 260 specimens were prepared from 4 different materials (Grandio VOCO, Vita Enamic, Shofu HC and Cerasmart). The samples were divided into 5 subgroups for surface treatments. Control, acid (HF), aluminium oxide blasting (Al2O3), tribochemical blasting (Cojet) and femtosecond laser (FS laser). Surface roughness was measured before and after surface treatments. After artificial aging by thermal cycling test, silane and dual-cure resin cement were applied to the treated surface of the specimens. The ceramic specimens were subjected to shear bond strength testing and the types of failure were evaluated. Statistical data were analyzed in SPSS 25.0 using Shapiro Wilk test, 2-way ANOVA test, post hoc Tukey test, Chi-square test and Bonferroni correction was used for pairwise comparisons.