Yer bilimi eğitimi verilen 7. sınıf öğrencilerinin yer bilimi konularındaki kavramsal anlamalarının ve sürdürülebilir çevre bilinci düzeylerinin incelenmesi
Investigatin of conceptual developments on geoscience subjects and sustainable environmental awareness levels grade 7 students who education on geoscience
- Tez No: 832223
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SÜRMELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu çalışmanın amacı, yer bilimi eğitimi ile 7. sınıf öğrencilerinin yer bilimi konuları ile ilgili kavramsal anlamalarının ve sürdürülebilir çevre bilinci düzeylerinin incelenmesidir. Yer bilimi konuları; Dünya'nın yapısı ve oluşumu, Dünya'nın katmanları, mineraller ve kayaçlar, fosiller, toprak, plaka tektoniği, jeolojik zaman ve yıkıcı doğa olayları olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmada karma yöntemler araştırma desenlerinden iç içe gömülü desen kullanılmıştır. İç içe desende nicel veri, temel desen olan durum çalışmasının içerisine iç içe geçirilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığınca önerilen, sorgulamaya dayalı öğretim modeline uygun olarak hazırlanan ders planları uygulanmıştır. Çalışma grubu bir devlet okulundaki 7. sınıf öğrencilerinden uygun örnekleme yoluyla seçilmiş 31 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacı ile nicel ve nitel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak;“Sürdürülebilir Çevre Bilinci Anketi (SÇBA)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Yer Bilimi Kavram Başarı Testi (YBKBT)”çalışma grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nicel veri toplama araçları çalışma grubuna ön test olarak uygulandıktan sonra çalışma grubu içerisinden nicel verilerden elde edilen sonuçlara göre alt, orta ve üst düzeyden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemine uygun olarak 8 öğrenci seçilmiştir. Nitel veriler 8 öğrenciden elde edilmiştir. Nitel verileri toplamak amacı ile çalışma grubunda uygulamalar süresince yer bilimi alan uzmanı ve fen bilimleri öğretmeni tarafından“Gözlem Formu”kullanılarak gözlemler yapılmıştır. Etkinlikler sürecinde ise, öğrenciler tarafından hazırlanan“Bilim defterleri”kullanılmıştır. Ayrıca, etkinlikleri değerlendirme amacı ile öğrencilere her etkinliğe ait çalışma kağıtları ve değerlendirme soruları uygulanmıştır. Uygulamaların tamamlandıktan sonra ve 8 haftalık uygulama sürecinde haftalık olarak belirlenen öğrencilerle (8) yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmadan nicel ve nitel verilerden elde edilen sonuçlar, yer bilimi eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin yer bilimi konularındaki kavramsal anlamalarını olumlu etkilediğini göstermiştir. Ayrıca yer bilimi eğitimine katılan öğrencilerin sürdürülebilir çevre bilinci düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Öğrencilerin YBKBT ön test, son test, kalıcılık testi, bilim defteri verileri, öğrencilerle yapılan haftalık görüşmeler ve son görüşmeler neticesinde, yer bilimi eğitiminde uygulanan öğrenme öğretme sürecinin yer bilimine yönelik YBKBT sonuçlarındaki akademik başarılarını olumlu etkilediği ortaya çıkmıştır. Yer biliminin sürdürülebilirlikle ilişkilendirilerek, 7. sınıf programlarında bulunmasına ve kazanımların bu eğitime uygun olarak belirlenmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the conceptual development on geoscince subject and sustainable environmental awareness levels of 7th grade students who participating geoscience education. Geoscience subjects have been classified as the structure and formation of the Earth, the layers of the Earth, minerals, rocks, fossils, soil, plate tectonics, geological time and destructive natural events. In the study, embedded design, one of the mixed methods research designs, was used. In the embedded design, the quantitative data are embedded in the case study, which is the basic design. The lesson plans prepared in accordance with the inquiry-based teaching model recommended by the Ministry of National Education were applied to the students who participated in the study. The study group was selected from 7th grade students in a public school through convenient sampling. In this study, quantitative and qualitative data collection techniques were used to collect data. As a quantitative data collection tool;“Sustainable Environmental Awareness Questionnaire”and“Geoscience Concept Achievement Test”were applied to the study group as pre-test and post-test. After the quantitative data collection tools were applied to the study group as a pre-test, 8 students were selected from the study group according to the results obtained from the quantitative data from the lower, middle and upper levels in accordance with the maximum diversity sampling method. Qualitative data were obtained from 8 students. In order to collect qualitative data, observations were made by the geoscience expert and science teacher using the“Observation Form”during the practices in the study group. In order to collect qualitative data, observations were made by using the“Observation Form”in the study group during the practices,“Science heuristic notebooks”prepared by the students during the activities were used. In addition, worksheets and evaluation questions for each activity were applied to the students in order to evaluate the activities. After the applications were completed, semi-structured interviews were conducted with the students determined according to purposive sampling. The results obtained from the quantitative and qualitative data of the study showed that geoscience education had a positive effect on the conceptual development of 7th grade students in geoscience subjects. In addition, it has been observed that the level of sustainable environmental awareness of the students participating in geoscience education has increased. As a result of the students' YBKBT pre-test, post-test, retention test, science heuristic notebook data, weekly interviews with students and final interviews, it was revealed that the use of science notebook positively affected their academic achievement in YBKBT results for earth science, and it made it easier to remember from the YBKBT retention test data. As a result of the students' YBKBT pre-test, post-test, retention test, science notebook data, weekly interviews with students and final interviews, it was revealed that the learning-teaching process applied in geoscience education positively affected their academic achievement in the results of YBKBT for geoscience. Suggestions have been made to associate geoscience with sustainability, to include it in 7th grade programs and to determine the achievements in accordance with this education.