S.b.ü. Gülhane Tıp Fakültesi öğrencilerinin türkök ile ilgili farkındalıkları ve gönüllü kök hücre donörü olma konusundaki yatkınlıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 844952
  2. Yazar: DİLRUBA İLAYDA ÖZEL BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin TÜRKÖK ile ilgili farkındalıkları ve gönüllü kök hücre donörü olma konusundaki yatkınlıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi 4., 5. ve 6. sınıf öğrencileri tarafımızca oluşturulan ankete davet edilmiştir. Ankete katılmaya gönüllü olan katılımcılara toplamda 64 soru ve önerme sunulmuştur. Anket için herhangi bir ölçek kullanılmamıştır. Toplanan veriler öncelikle katılımcıların sınıflarına ve cinsiyetlerine göre değerlendirildi. Veriler normal dağılım göstermiyordu. Değerlendirmede süreksiz kategorik değişkenlerin ilişkisi değerlendirildiği için ki-kare analizi yapıldı ve p değeri
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, it was aimed to evaluate the awareness of Faculty of Medicine of Sağlık Bilimleri University's students about TÜRKÖK and their predispositions to become volunteer stem cell donors. Materials and Methods: The 4th, 5th and 6th grade students of the Faculty of Medicine of the Sağlık Bilimleri University were invited to the questionnaire created by us. A total of 64 questions and suggestions were asked to the participants who volunteered to participate in the survey. No scale was used for the survey. The collected data were first evaluated according to the class and gender of the participants. The data did not show a normal distribution. Since the relationship between discontinuous categorical variables was evaluated in the evaluation, chi- square analysis was performed and p value