Özel sektör çalışanlarının çevrimiçi eğitim sürecine yönelik görüşlerinin bireysel yenilikçilik özelliklerine göre analizi
Analysis of private sector employees' opinion of online training process according to their individual innovativeness features
- Tez No: 832284
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA FEZA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, özel medya sektör çalışanlarının bireysel yenilikçilikleri ve çevrimiçi eğitim sürecine yönelik görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma genel tarama modeline dayalı olan ilişkisel tarama modelinden nedensel karşılaştırma ile yürütülmüştür. Araştırma, özel bir medya kuruluşunda gazete editörü ve sayfa sekreteri olarak çalışan toplam 200 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmada birincil veri toplamak üzere demografik soruların yanı sıra bireysel yenilikçilik ölçeği ve çalışanların deneyimlemedikleri uzaktan eğitimlere yönelik görüşlerini almak üzere uzaktan eğitime yönelik görüşler ölçeğini içeren çevrimiçi bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows v26 kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, frekans analizi, normal dağılım analizi, güvenilirlik analizi, betimsel analiz ve Kruskal-Wallis testleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda katılımcıların yenilikçi özellikler açısından en çok“öncü”kategorisinde yer aldıkları tespit edilmiştir. Katılımcılar çevrimiçi eğitimin“kişisel yaşamlarına uygun olduğuna”“yüksek”düzeyde,“çevrimiçi eğitimin etkili ve öğretici olduğuna”“orta”düzeyde,“çevrimiçi eğitime yatkın olduklarına”da çok“yüksek”düzeyde katılım gösterdikleri tespit etmişlerdir. Bunun yanında, çevrimiçi eğitim sürecine yönelik görüşlerde“kişisel uygunluk, etkililik ve yatkınlık”boyutlarında bireysel yenilikçilik özelliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilirken,“öğreticilik”boyutunun bireysel yenilikçilik özelliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bu bulgular, çevrimiçi eğitim alan özel sektör çalışanlardan yüksek yenilikçilik kategorilerinde yer alanların çevrimiçi eğitimin kişisel yaşamlarına uygun ve etkili olduğunu, ayrıca kendilerinin de çevrimiçi eğitime yatkın olduklarını düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Bir başka deyişle, özel sektör çalışanların teknolojik yeniliklere açıklığı ile çevrimiçi eğitime olumlu bakış arasında bir ilişki olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the individual innovativeness of media private sector employees and their views on the online education process. This descriptive and cross-sectional study was conducted in relational screening model. The research was conducted with a total of 200 participants working as newspaper editor and page secretary in a private media organization. In order to collect primary data in the study, an online questionnaire including demographic questions, individual innovativeness scale and views on online education scale was used. The obtained data were analyzed using SPSS for Windows v26. Within the scope of the study, frequency analysis, normal distribution analysis, reliability analysis, descriptive analysis and Kruskal-Wallis tests were performed. As a result of the analysis, it was determined that the participants were mostly in the early adopters category. Participants highly agree that distance education is suitable for their personal lives, moderately agree that online education is effective and instructive, and very highly agree that they are inclined to online education. In addition, it was determined that while there were significant differences according to individual innovativeness characteristics in the dimensions of personal suitability, effectiveness and disposition in the views on the online education process, it was determined that the instructional dimension did not differ significantly according to the individual innovativeness characteristics. Accordingly, it was concluded that the participants in higher innovativeness categories think that online education is effective and suitable for their personal lives, and that they are more inclined to online education.