The notion of the unreliable narrator in novels by Ian Mcewan and William Faulkner
Ian Mcewan ve William Faulkner'in romanlarında güvenilmeyen anlatıcı kavramı
  1. Tez No: 287954
  2. Yazar: ÖZGE DAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JOSHUA MİCHAEL PARKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Ian McEwan'ın Kefaret ve William Faulkner'ın Ses ve Öfke romanlarında güvenilmeyen anlatıcı kavramını incelemektir. Güvenilmeyen anlatıcı okuyucuları üzerinde düşünmeye zorlamadan olayları geleneksel bir şekilde anlatan sıradan anlatıcıdan farklı olduğu için çalışılmaya değerdir. Güvenilmeyenanlatıcı okuyucunun kafasını karıştırmak için anlatım üzerinde oyunlar yapar. Eserin kurallarına uymaz ve anlatımda sapmalar yaratır. Güvenilmeyen anlatıcının hikayeyi saptırmak için birçok nedeni vardır ve onun güvenilmezliği anlatının neredeyse bütün olay akışını değistirecek şekilde kötü etkileyebilir.Farklı edebi dönemlere ait olmalarına rağmen, Ian McEwan ve William Faulkner, kitaplarında güvenilmeyen anlatıcı kavramını işlerler. Güvenilmeyen anlatıcının nasıl yanlış anlama, mantık hatası, yanlış yorumlama ve yalan söyleme, anlatımdaki gerçeği gizleme ve erteleme gibi şeylerle nasıl anlatıyı saptırdığınıgösterirler. Daha sonra anlatıcılarıyla, farklı türlerde ki güvenilmezliği işlerler.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discuss the notion of the unreliable narrator in the novels Atonement by Ian McEwan and The Sound and the Fury by William Faulkner. The notion of the unreliable narrator deserves study because it differs from an average narrator who tells the events by adhering to truth, while the unreliable narrator plays on the narrative in order to confuse the reader. He does not conform tothe norms of the work and creates deviation in the narrative. He is described as the narrator whose norms do not correspond with those of the implied author. The unreliable narrator has many reasons to distort the narration, and his unreliability affects the narrative negatively, nearly changing the story line completely. Ian McEwan and William Faulkner, although they belong to different literarytrends, use unreliable narrators in their books. They show how an unreliable narrator distorts events by creating misunderstanding, fallacy, misinterpretation, lying, and hiding or delaying the truth in his narration. They represent different types of unreliability through their narrators.