İstismara maruz kalan çocukların terapi süreçlerinde kullanılabilecek ciddi oyun tasarımı için bir rehber çalışması
A guideline study for serious game design to be used in the therapy of abused children
  1. Tez No: 832298
  2. Yazar: MERAL DİDAR GÜZELKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ciddi oyunlar, eğitim, tıp, savunma, sağlık, mühendislik gibi farklı alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda ciddi oyunların terapi süreçlerinde kullanımına ilişkin çalışmalar da yapılmaya başlanmıştır. Özellikle çocukların ve gençlerin depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, kaygı bozukluğu, Asperger sendromu, dikkat eksikliği bozukluğu ve genel psikoterapi süreçlerinde kullanılmak üzere ciddi oyunlara başvurulmaktadır. Çalışmanın amacı, 6-12 yaş aralığında, istismar mağduru çocukların, terapi süreçlerinde kullanılabilecek bir ciddi oyun tasarım önerisi oluşturmaktır. Bu bağlamda, çocuklar için tasarlanmış ve terapötik etkisi test edilmiş oyunlar analiz edilerek, ortak tasarım kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterlerden yola çıkarak, istismar mağduru çocukların terapi süreçlerinde kullanılabilecek, iki modüllü bir ciddi oyun fikri geliştirilmiştir. Geliştirilen oyun fikri, terapötik oyunlar için kullanılabilecek bir oyun tasarım dokümanı şablonu oluşturularak, dokümante edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Serious games are frequently used in various fields such as education, medicine, defense, health, and engineering. In recent years, research on the implementation of serious games in therapeutic processes has also commenced. These serious games are especially employed for children and adolescents dealing with conditions like depression, post-traumatic stress disorder, anxiety disorder, Asperger's syndrome, attention deficit disorder, and general psychotherapy needs. This study aims to create a serious game design guideline that can be used in the therapy processes of abused children between the ages of 6-12. In this context, common design criteria were identified by analyzing games developed for children and tested for their therapeutic effect. Based on these criteria, a two-module serious game concept was formulated, which can be incorporated into the therapy processes for abused children. The resultant game concept has been documented through the creation of a game design template specifically tailored for therapeutic games.