Özel öğretim kurumlarında vizyoner liderlik algısının öğretmenlerin motivasyonuna etkisi
The impact of visionary leadership perception in private education institutions on teachers' motivation
- Tez No: 832359
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kurumlarda çalışan öğretmenlerin beklentilerinin analiz edilmesi ve öğretmenlerin ihtiyaçlarına göre çalışma ortamlarının oluşturulması ve öğretmenlerin performanslarına göre teşvik edici kaynakların oluşturulması kurum adına olumlu yönde etkiler oluşmaktadır. Bu çalışmada yapılan anketlerin SPSS programı ile analizler oluşturularak vizyoner liderlerin öğretmenlerin motivasyonu üzerindeki etkilerinin neler olduğu, öğretmenlerin motivasyonlarını artırmak için kaynakların neler olabileceği konusunda analizler yapılmış gerekli öneriler sunulmuştur. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Çorum ilinde 10 özel okulda görevli öğretmen ve müdür yardımcılarından oluşan 249 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada üç bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanmıştır. Birinci bölümde, demografik veriler elde edilmiş, ikinci bölümde, Sabancı A. Tarafından geliştirilen 'Vizyoner Liderlik Ölçeği' uygulanmış, üçüncü bölümde ise öğretmen motivasyonu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistikten yararlanılarak t-testi ve tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi, basit regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonrasında ; lisans mezunlarının, önlisans mezunlarına göre daha vizyoner liderlik skorlarına sahip olduğu görülmektedir. Öte yandan bu çalışmada, bir taraftan lisans ve lisansüstü eğitim düzeylerine sahip kişilerin içsel motivasyon oranlarının düşük olduğu görülmektedir. Yine bu çalışma bu eğitim düzeyindeki kişiler daha fazla ücret kazanabilecekleri başka bir işe yönebileceklerini gösterir. Liderlerin beklenti-değer esaslı gitmesi daha mantıklı olacaktır. Anahtar Kavramlar: vizyoner liderlik, vizyoner, liderlik, vizyon, öğretmen, performans, motivasyon
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the expectations of teachers working in institutions and to create working environments according to their needs. And also to create incentive resources according to the performance of teachers which may have positive effects on institutions. By analyzing the questionnaires conducted in this study with the SPSS program, the necessary suggestions were made by analyzing what the effects of visionary leaders on the motivation of teachers and what resources can be used to increase their motivation. It was used on 249 people and among them were teachers and vice principals working in 10 private schools in Çorum province in the 2022-2023 academic year. The research used a data collection tool consisting of three parts. In the first part, demographic data was obtained, in the second part, 'Visionary Leadership Scale' developed by Sabancı A. was applied, and in the third part, teacher motivation scale was used. In the analysis of data, t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis and simple regression analysis were used. After the analysis, it was seen that people who completed undergraduate education have more visionary leadership scores than associate degree graduates. On the other hand, it is seen that the intrinsic motivation rates of people with undergraduate and graduate education levels are low. In this respect, it shows that people with this level of education can be directed to another job where they can earn more wages. In this respect, it would be more logical for leaders to base their expectations on the value that someone has. Key Terms: visionary leadership, leadership, vision, teacher, performance, motivation