An emic study on prosocial behaviors in organizations: The roles of coworker relationships, intersectionality and self-construals
Örgütlerde olumlu sosyal davranışlar üzerine emik bir çalışma: Mevkidaş ilişkileri, kesişimsellik ve benlik kurgularının rolleri
- Tez No: 832361
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Alanyazında, örgütlerde başkaları yararına olan davranışların oluşumu ve bu davranışların öncelleri ile ilgili birçok tartışma ve soru varlığını sürdürmektedir. Bu araştırmada, örgütlerde başkaları yararına olan davranışları daha derin bir şekilde keşfetmek için emik bir bakış açısı benimsenmiştir. Araştırmada, olumlu sosyal ve örgütsel davranışlar ile ilgili üç ana çalışma yer almaktadır. 1. Bölüm'de ilgili alanyazın incelemesinin ardından, 2. ve 3. Bölümlerde olumlu sosyal ve örgütsel davranışa ilişkin yeni bir kuramsal çerçeve ve bununla ilişkili bir ölçüm aracı sunulmaktadır. 2.Bölüm'de, gömülü teori yöntemiyle nitel bir araştırma yapılmıştır. 3.Bölüm'de ise gömülü teori ile ortaya çıkan olumlu sosyal ve örgütsel davranışlardan hareketle, 19 soruluk olumlu sosyal ve örgütsel davranış ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been many controversies and unanswered questions regarding prosocial organizational behaviors in the literature. The current research adopts an emic perspective to explore prosocial behaviors in organizations better. After reviewing the prosociality literature in Chapter 1, a new theoretical framework and a related measurement tool for prosocial organizational behavior are presented in Chapter 2 and Chapter 3. In Chapter 2, qualitative research was conducted with a grounded theory method. Prosocial organizational behaviors that emerged from the grounded theory were used to create a valid and reliable prosocial organizational behavior scale in Chapter 3, and a 19 items prosocial organizational behaviors scale was presented.