Metastatik meme kanseri tanılı, CDK 4/6 inhibitörü ilaçları (palbosiklib, ribosiklib, abemasiklib) kullanan hastaların PET-CT ile erken yanıt ve sağkalım verilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 832375
  2. Yazar: BEDİRHAN ULUFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Görülme sıklığı nedeniyle meme kanseri teşhis ve tedavisi önem taşımaktadır. Metastatik meme kanserinin (MMK) daha yeni sistemik tedavilerin ortaya çıkmasıyla sağkalımda anlamlı gelişmeler görülmüştür. CDK4/6 inhibitörlerinin kullanımı artık ER pozitif/HER2 negatif metastatik meme kanserlerinin tedavisinde birinci basamakta yer almaktadır. Hormonoterapiye eklenmesi, tek başına hormonoterapi kullanan hastalara kıyasla; bu hastaların sonuçlarını progresyon açısından önemli ölçüde iyileştirmiştir. Çalışmamızda, İstanbul Medipol Üniversitesi'nde 2016-2022 yılları arasında ER+, HER2- metastatik meme kanseri tanılı, CDK 4/6 inhibitörü ilaçları kullanan 120 hastayı retrospektif olarak inceledik. Bu hastaların ilaçları kullanmadan önceki ve sonraki ilk PET-CT'leri incelendi. Bu çalışmamızda hastalarımızın PET-CT' lerindeki erken yanıtı, ilaçların yaptığı yan etkileri, OS ve PFS sürelerini değerlendirilerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. 120 hastada; 49 hasta palbosiklib, 64 hasta ribosiklib, 7 hasta abemasiklib kullanmıştır. Hastaların PET-CT leri arasındaki geçen süre medyan 91 gün idi. 120 hastamızın incelenen PET-CT yorumlarında 32 (26.7%) hastamızda tam yanıt, 50 (41.7%) hastamızda parsiyel yanıt, 6 (5%) hastamızda stabil yanıt, 17 (14.2%) hastamızda progresyon, 15 (12.5%) hastamızda mikst yanıt mevcuttu. Palbosiklib, ribosiklib ve abemasiklib tedavi alan grupların PET-CT deki yanıt durumu değerlendirildi ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı (p=0.359) görüldü. Progresyonsuz sağkalım (PFS) analizinde süre olarak medyan 13 ay olarak tespit edildi. Palbosiklib kullanan hastalarda (n=49) medyan 9.9 ay, ribosiklib kullanan hastalarda (n=64) medyan 13.2 ay, abemasiklib (n=7) kullanan hastalarda medyan 20 ay olarak tespit edildi. Genel sağkalım (OS) analizinde süre olarak medyan 19.8 aydı. Palbosiklib kullanan hastalarda (n=49) OS medyan süresi 20.4 ay, ribosiklib kullanan hastalarda (n=64) medyan 18.8 ay, abemasiklib (n=7) kullanan hastalarda medyan 26 ay olarak tespit edildi. Yan etki profili olarak 102 (85%) hastamızda yan etki gerçekleşmiştir. 2 hastamızda yan etki nedeniyle tedavi sonlandırılmıştır. Bunlardan biri ribosiklibe bağlı pnömonit, diğeri ise ribosiklibe bağlı karaciğer fonksiyon testleri yüksekliğidir. 37 hastamızda yan etki nedeniyle tedaviye ara verilmiştir. 47 hastamızda yan etki nedeniyle doz modifikasyonu yapılmıştır. Abemasiklib (n=7) kullanan tüm hastalarımızda ishal olmuştur.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women worldwide. Due to its high prevalence, the diagnosis and treatment of breast cancer are of great importance. Significant advancements in survival have been observed with the emergence of newer systemic treatments for metastatic breast cancer (MBC). The use of CDK4/6 inhibitors is now a first-line treatment option for ER-positive/HER2-negative metastatic breast cancers. The addition of hormone therapy has significantly improved the outcomes in terms of progression for these patients compared to those using hormone therapy alone. In our study, we retrospectively examined 120 patients diagnosed with ER+, HER2- metastatic breast cancer who were treated with CDK4/6 inhibitors at Istanbul Medipol University between 2017 and 2023. The pre- and post-treatment first PET-CT scans of these patients were evaluated. The aim of this study was to contribute to the literature by assessing the early response in the PET-CT scans of our patients, the side effects of the medications, and the overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) durations. Among the 120 patients, 49 received palbociclib, 64 received ribociclib, and 7 received abemaciclib. The median time between the patients' PET-CT scans was 91 days. In the evaluated PET-CT interpretations of our 120 patients, complete response was observed in 32 patients (26.7%), partial response in 50 patients (41.7%), stable disease in 6 patients (5%), progression in 17 patients (14.2%), and mixed response in 15 patients (12.5%). The response status in the PET-CT scans of the groups receiving palbociclib, ribociclib, and abemaciclib was evaluated, and no significant difference was observed among the groups (p=0.359). The median progression-free survival (PFS) duration was determined to be 13 months in the PFS analysis. In patients using palbociclib (n=49), the median PFS was 9.9 months; in patients using ribociclib (n=64), it was 13.2 months; and in patients using abemaciclib (n=7), it was 20 months. The median overall survival (OS) duration was 19.8 months in the OS analysis. In patients using palbociclib (n=49), the median OS duration was 20.4 months; in patients using ribociclib (n=64), it was 18.8 months; and in patients using abemaciclib (n=7), it was 26 months. Side effects occurred in 102 patients (85%) in terms of their side effect profile. Treatment was discontinued in 2 patients due to side effects, one of which was pneumonitis related to ribociclib. The other patient had elevated liver function tests due to ribociclib and the treatment was discontinued. Treatment was interrupted in 37 patients due to side effects, and dose modifications were made in 47 patients. Diarrhea occurred in all patients using abemaciclib (n=7), which was statistically significant (p=0.001). QT prolongation was observed in 7 patients (5.8%), 5 of whom were using palbociclib (10.2%), and the other 2 were using ribociclib (3.1%). This analysis was not statistically significant (p=0.224). In terms of hematological side effects, side effects were observed in 92 patients (76.6%). Hematological side effects occurred in 41 patients (83.7%) of those using palbociclib (n=49) and in 51 patients (79.3%) of those using ribociclib (n=64). No hematological side effects were observed in patients using abemaciclib (n=7). Regarding ALT-AST elevation, 4 patients (8.2%) using palbociclib (n=49) and 7 patients (10.9%) using ribociclib (n=64) had elevated ALT-AST levels. No ALT-AST elevation was observed in patients using abemaciclib. It was not considered statistically significant (p=0.224). In conclusion, our study demonstrated that CDK4/6 inhibitors have a greater impact on early improvement in HR+/HER2- metastatic breast cancer patients. Improvement was observed in 82 (68.4%) of our patients in terms of PET-CT early response. Only 17 patients (14.2%) experienced progression in their PET-CT early response. No progression was detected in the remaining patients (85.8%). The median OS duration was 19.8 months, and the median PFS duration was 13 months. Although our median OS duration was below the expected value, the median PFS duration corresponds with previous studies. We believe that our study will contribute to the literature.