Okul yönetiminde liderlik yaklaşımlarının öğretmen motivasyonu ile ilişkisi: Bir meta-analiz çalışması
The relationship of leadership approaches and teacher motivation in school management: A meta-analysis study
- Tez No: 832384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul yönetiminde liderlik yaklaşımlarının öğretmen motivasyonu ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Okul yönetiminde liderlik yaklaşımı ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Ulusal Tez Merkezi veri tabanı araştırılmasıyla belirlenmiştir. Bu inceleme sonucunda 60 adet lisansüstü eğitim tez çalışmasına ulaşılmıştır. Böylece, literatür taraması sonucunda ön inceleme için 50'den fazla potansiyel bağımsız çalışma oluşturulmuştur. Mevcut meta-analize dahil edilmeye uygun olması için, elde edilen araştırmaların şu kriterleri karşılaması beklenmiştir: çalışmanın (a) okul yönetiminde liderlik yaklaşımı ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkiyi araştırması; (b) eğitim kurumlarında yürütülen çalışmaları içermesi; (c) 2000 yılından 2020 yılına kadar gerçekleşmiş olması; (d) örneklem büyüklüğünü ve korelasyon katsayılarını içermesi; (e) okul yönetiminde liderlik yaklaşımını ele alan en az iki yayının olması. Araştırma sonucunda, okul yönetiminde liderlik yaklaşımı ile öğretmen motivasyonu arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki olduğu ulaşılmıştır. Okul yönetiminde çağdaş liderlik yaklaşımlarının öğretmenleri motive etmede oldukça etkili oldukları aksine, geleneksel olarak nitelendirilebilen otokratik ve serbest bırakıcı liderlik yaklaşımlarının ise öğretmenleri motive etmede başarısız oldukları ulaşılmıştır. Öğretmenleri motive etmede en etkili liderlik yaklaşımının öğretimsel liderlik, aksine en etkisiz liderlik yaklaşımının ise otokratik liderlik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between leadership approaches in school management and teacher motivation. The meta-analysis method was used in the study. Studies examining the relationship between leadership approach in school management and teacher motivation were determined by searching the database of the Council of Higher Education (YÖK) National Thesis Center. As a result of this review, 60 postgraduate education dissertations were reached, resulting in more than 50 potential independent studies for preliminary review as a result of the literature review. To be eligible for inclusion in the current meta-analysis, the research obtained was expected to meet the following criteria: the study (a) explores the relationship between the leadership approach in school management and teacher motivation; (b) includes work carried out in educational institutions; (c) occurred from 2000 to 2020; (d) include sample size and correlation coefficients; (e) at least two publications addressing the leadership approach in school management. As a result of the research, it was found that there is a high level of positive relationship between the leadership approach in school management and teacher motivation. Contrary to the fact that contemporary leadership approaches in school management are quite effective in motivating teachers, it has been found that traditional autocratic and liberating leadership approaches fail to motivate teachers. It has been concluded that the most effective leadership approach in motivating teachers is instructional leadership, while the most ineffective leadership approach is autocratic leadership.